IX Zjazd Związku Polaków na Białorusi odbył się 25 marca br.

25 marca, w rodzinnej i uroczystej atmosferze przebiegł IX Zjazd Społecznego Zjednoczenia Związek Polaków na Białorusi.

Obradował w Pałacu dzieci i młodzieży w Mińsku, dokąd z całej Białorusi przybyło 103 delegatów z 6 obwodów Białorusi i miasta Mińsk reprezentujących regionalne oddziały ZPB.

Referaty sprawozdawcze za okres minionej kadencji wygłosili prezes ZPB Mieczysław Łysy oraz Prezes Rady Naczelnej ZPB Jerzy Żurawowicz, w których dokonali podsumowania działalności w latach 2013-2016 oraz wyznaczyli główne zadania na nową kadencję, w tym m.in. utrzymanie działających Domów Polskich oraz uaktywnienie pracy portalu internetowego ZPB. Podkreślili też dobrą współpracę z lokalnymi władzami w realizacji projektów kulturalnych, m.in. Festiwalu „Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów”, Festiwalu Polonezu w Słonimiu, święta „Kaziuki” w Grodnie, Festiwalu Polskiej kultury i bytności „Fest Ejsmontowski” i wiele innych.

O pracy swoich oddziałów mówili z trybuny Zjazdu prezes iwienieckiego oddziału Stanisław Buraczewski, prezes grodzieńskiego oddziału Kazimierz Znajdziński, członkini oddziału z Brasławia Antonina Obolewicz oraz Honorowa Członkini ZPB, wybitna działaczka ZPB Leonarda Rewkowska ze Słonimia.

Wsród gości Zjazdu został zauważony pełnomocnik ds. religii i narodowości Leonid Gulako oraz przedstawiciel Wydziału Konsularnego RP w Mińsku. Z Polski na uroczystość przyjechała delegacja Związku Zawodowego „Samoobrona” na czele z Przewodniczącym Lechem Kuropatwińskim oraz dawna aktywna przyjacielka ZPB Bożena Gaworska-Aleksandrowicz.

W jawnym głosowaniu Prezesem Związku Polaków na Białorusi prawie jednogłośnie na kolejną kadencję został wybrany Mieczysław Łysy.

Odśpiewana przez obecnych na sali „Rota” – hymn ZPB – skończyły obrady IX Zjazdu ZPB.

ZPB

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "IX Zjazd Związku Polaków na Białorusi odbył się 25 marca br." есть 1 комментарий
Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się