Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wręczył nagrody przedstawicielom Związku Polaków na Białorusi

W listopadzie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wręczył odznaczenia państwowe „Świadek historii” ośmiu działaczom polonijnym z Białorusi, Ukrainy, Francji i Wielkiej Brytanii.

Igor Chodas i Jerzy Żurawowicz (przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi pod kierownictwem Mieczysława Łysego) otrzymali nagrody za wieloletnią opiekę nad m.in. polskim cmentarzem w Mohylewie. Ponadto wice-prezes Związku Polaków Jerzy Żurawowicz przygotował do druku książkę o znanych Polakach na Mohylewszczyźnie.

Ten krok oficjalnej Warszawy świadczy nie tylko o ociepleniu białorusko-polskich stosunków, ale pokazuje, że przedstawiciele poziomu ministra nagradzają działaczy legalnego Związku Polaków, który grupka Borys nazywa państwowym (to łagodna nazwa).

Wraz z tym ludzie ze Związku Polaków Mieczysława Łysego zajmują się ochroną miejsc polskiej pamięci nie gorzej, niż nielegalny Związek Polaków z ulicy Budionnego w Grodnie, ale robią to za darmo, nie otrzymując pomocy i pieniędzy z Polski (w przeciwieństwie do nielegalnej organizacji).

Polskie władze z powodu poglądów politycznych przez długi czas nie uznawali oficjalny Związek Polaków, który nie wtrąca się w życie polityczne Białorusi, i nie jest sterowany prze polskich dyplomatów, jak druga część organizacji, która wyłamała się w 2005 roku. Ale myślę, że ten czas kończy się.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wręczył nagrody przedstawicielom Związku Polaków na Białorusi" 2 komentarze
  1. Jozef napisał(a):

    Moje szczere gratulacje! Tak trzymać!

  2. KOCHAM AUCHAN napisał(a):

    Polska nie ma zamiaru zaprzestać wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Zapewnił o tym marszałek Senatu Stanisław Karczewski 06.12.2016.
    i na spotkani w Mińsku była tylko Borys i Co?
    to skandal!

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się