Szkoły publiczne walczą o wolność

Na stronie nielegalnego Związku Polaków w ciągu tygodnia pojawiły się dwa artykuły, wykluczające siebie nawzajem. Pierwszy nosił tytuł „Szkoła przy ZPB w Mińsku rozpoczęła rok szkolny 2016/2017”, a druga – zaprzeczenie pierwszej, w której zamieszczony apel ksiądza dziekana kościoła Św. Szymona i Heleny w Mińsku Władysława Zawalniuka o tym, że kursy publiczne nauki języka polskiego w parafii działają w ramach ustawodawstwa Republiki Białoruś, Prawa Kanonicznego Kościoła i nie mają nic wspólnego z nielegalnym Związkiem Polaków.

Z tym apelem również można zapoznać się na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi www.catholic.by.

zaprzeczenie_kosciolaJest założenie, że kursy i szkoły publiczne nauki języka polskiego, nad którymi w ostatnim czasie próbuje przejąć kontrolę Andżelika Borys, zaczynają rozumieć, że jest mało atrakcyjnośći w nielegalnym Związku Polaków, kontaktach z niezarejestrowanej organizacją, która działa poza prawem Republiki Białoruś. Ponadto, Andżelika Borys występuje w tym przypadku prostym pośrednikiem, który niebezinteresownie zajmuje się przygotowaniem projektów z polskimi organizacjami i rozkłada pomoc z Polski według własnego uznania. Wielu działaczy społecznych spojrzeli na „nianię” i postanowili samodzielnie prowadzić własne sprawy.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Szkoły publiczne walczą o wolność" 5 komentarzy
 1. Dom Kultury "Czerwony Kościół" napisał(a):

  Do dyrektora Domu Kultury pw.”Czerwony Kościół”:
  Szanowny Panie Dyrektorze,
  Wielce szanowny Panie Władysławie,
  to, czym Pan się zajmuje w budynku z czerwonej cegły, nie ma nic wspólnego ani z kulturą ani z duchowością ani z religią.
  Pana działania są mi znane od 30 lat i wiem komu Pan służy.
  Abp Kondrusiewicz powinien był, już dawno, zgodnie z życzeniem śp.kardynała Świątka wysłać Pana na wieś do najmniejsze i najmniej znaczącej parafii, ale służby specjalne Białorusi i władze nie dają na to zgody.
  Więc, mam do Pana propozycję: dla dobra religii, kościoła i kultury chrześcijańskiej niech Pan już poprzestanie i uda się do swojej Ukrainy.
  Z życzliwością i troską, św Jerzy.

 2. MoiMzdanieM napisał(a):

  Jak zawsze, pytanie dotyczy pieniędzy, a w tym przypadku tego, kto nimi będzie dysponować. Pani Borys chce być główną w tym pytaniu.

 3. Dom Kultury "Czerwony Kościół" napisał(a):

  Dom Kultury „Czerwony Kościół” ? Czy Kościół Czerwony „Dom Kultury”?
  A może Kościół powinien być tylko i aż Kościołem chrześcijańskim?

 4. KOCHAM AUCHAN napisał(a):

  Andżelika Borys zobaczyła w tym chęć władz do interwencji w naukę języka polskiego, ale nie widzi, że pojawienie się różnych nowych samodzielnych ośrodków nauki języka polskiego w parafjach da nowy impuls do rozwoju

 5. PAN X napisał(a):

  Ta osoba zastępuje sobą „Polską Macierz Szkolnu”, ale w odróżnieniu od „Macierzy” nie ma legalnego statusu i ona jest tylko pracownikiem firmy „Kresowia” pod kierownictwem Meteka Jaskiewicza.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się