Polska edukacja na Białorusi: czy jest tu problem czy tylko PR nielegalnego ZPB?

polska edukacjaW ostatnim czasie problem polskiej edukacji na Białorusi powstaje coraz częściej. Przed wizytą polskiego Ministra spraw zagranicznych Waszczykowskiego ten temat brzmiał z ust działaczy nielegalnego Związku Polaków na Białorusi z Andżeliką Borys na czele. Oni mówią, że na Białorusi rzekomo istnieje problem z polską edukacją. Dlatego takie działacze jak lider organizacji w Wołkowysku Maria Tiszkowska próbują otrzymać na te cele z Polski dodatkowe finansowanie.

Jednak, jak okazało się, nie zawsze te pieniądze idą na potrzeby edukacyjne. Jeżeli w popieranej przez władze białoruskie 8. szkole Wołkowyska z polskim językiem nauczania są wszystkie warunki, to nielegalny ZPB wydaje pieniądze na inne cele.

Naprzykład w czerwcu 2015 roku Mieczysław Jaśkiewicz zorganizował we wsi Repla rejonu Wołkowyskiego zebranie na temat rozwoju edukacji polskiej. Były obecne 60 osób. Wypiły wiele wódki, zjadły po dwa gorących dania, ale realnej pomocy miejscowi Polacy nie doczekali się.

Prawidłowo mówią nauczyciele, że edukacją muszą zajmować się wyszkolone osoby. Maria Tiszkowska, która na spotkaniach z posłami Sejmu jest przedstawiana jako kierownik edukacji polskiej w Wołkowysku, posiada wykształcenie kulinarne i pracuje jako asystent kucharza w polskiej szkole. Chociaż być może dla polskiego podatnika to nie jest najgłówniejsze.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Polska edukacja na Białorusi: czy jest tu problem czy tylko PR nielegalnego ZPB?" есть 1 комментарий
  1. stark napisał(a):

    Znam ta Panie, ani jednego dnia nie pracowala w Szkole Polskiej w Wolkowysku.
    Przepraszam , ale jest z zawodu zwykla kucharka i nigdzie nie pracowala ostatnie 25 lat.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się