Członek nielegalnego Związku Polaków pan Wiesław Kiewlak nie wytrzymał i powiedział prawdę!

Rozwiązanie polskiej grupy w jednym z przedszkoli Grodna spowodowało członka nielegalnego Związku Polaków na strumień prawdy, który skierował do internetu.

Zadał właściwe pytanie:

I wreszcie, a czy nie przyszła pora zadawać pytanie, czym tak naprawdę zajmują się polskie organizacje społeczne na Białorusi?

Legalne i nielegalne. W tej strefie swawola panuje „jak za Króla Sasa – jesz, pij i popuszczaj pasa”.

Jedni drugich nie uznają, oświata polska kurczy się i nie widać chęci, aby ktoś próbował coś zmienić. W ZPB-TRAWEL lato minęło wycieczkowo. Działacze drugiego ZPB są widoczni tylko na uroczystościach. Robi się wrażenie, że działalność polskich organizacji społecznych, działających na Białorusi skupiła się na wycieczkach, imprezach i uroczystościach.

Można 1001 raz wyjechac do Miejsc Pamięci Narodowej, na wycieczki, zawody sportowe, zorganizować imprezę okolicznościową.To jak by wszystko jest potrzebne. Ale to bardziej działalność kulturalna, bardziej dla własnego zadowolenia. A gdzie działaność oświatowa na rzecz polskiego społeczeństwa?

A to pan Kiewlak pisze o „Кresowii”

Za działaność oświatową podaje się prowadzenie płatnych kursów. Ale to jest zwykły biznes, w dodatku, wspierany finansowo. O takich cieplarnianych warunkach prowadzenia biznesu marzy każdy przedsiębiorca.

Dość wygodnie działać według zasady: – Nas nie uznają, to i my niczego robić nie będziemy. Minęlo ponad 25 lat, jak istnieje ZPB, a sposoby działalności nadal są te same. Nie ma żadnych nowych pomysłów, nowych idej. Ten fakt, ze przemilczano zamkniecie polskiej grupy w przedszkolu dalo wladzom powod, aby wyrzucac jezyk polski ze szkol grodzienskich. Jeżeli tak dalej będzie – to i szkoły polskie beda zamykać się. Tylko o tym działacze ZPB dowiedzą się po powrocie z kolejnej wycieczki…

Pan Kiewlak, oczywiście, wie, że rekordzistą według liczby podróży w tym roku stała prawdziwy szef Związku Polaków Andżelika Borys. Czy weźmie ona go ze sobą do Polski po takich słówach?
k1
k2

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Członek nielegalnego Związku Polaków pan Wiesław Kiewlak nie wytrzymał i powiedział prawdę!" 2 komentarze
  1. Jan53 napisał(a):

    Ma racje Pan Kiewlak,tylko co z tego? W MSZ gro pracowników to miernoty polityczne ze o braku ich wiedzy historycznej nie wspomnę.Sa to ludzie przyspawani do stolkow z nadania tzw.”klucza partyjnego”I nie ma co się oszukiwać ze gdy nastapi zmiana na politycznej scenie kraju to nowa opcja cos w tej sprawie zrobi.W MSZ do pracy z Bialorusia sa potrzebni ludzie z duza wiedza historii oraz nastawieni na wspolprace z każdym kto pomoze naszym rodakom – nawet z diablem.Niestety 90% to słabej klasy i wiedzy karierowicze.

  2. Jerzy Zurawowicz napisał(a):

    Mowic ogolnie mozna, realia troche sa inne. W Domu Polskim w Mohylewie sa bezplatne zajecia dla dzieci w wieku szkolnym. W tym roku mamy juz ponad 60 podan i bedzie ich wiecej. Sa 11 klas z nauka j.polskiego w szkole ogolnaksztalcacej, ktore 15 lat temu zalozylismy my jako polkie stowarzyszenie i ktore nadal pilotujemy. Jezeli chodzi o problemy. Wszyscy jestesmy winni w tym co sie odbylo w roku 2005,tyko nikt nie wspomina o tym. W roku 2000, 2001 jako oddzial w Mohylewie zglaszalismy problem mozliwego wybuchu w ZPB od kosula generalnego w minsku, do marszalka Pastusiaka. Nikt wtedy nie chcial reagowac i pomoc. Mowiono wtedy „To wasza wewnetrzna sprawa”. A teraz juz nie wewnetrzna? W czym sa winne terenowe oddzialy ZPB? Robimy jak mozemy, bez pomocy z Polski. Oskarzac mozna. To sa slowa. A pomoc?

    z szacunkiem do Wieslawa Kiewlaka i pozdrowieniami znad Dniepru

    Jerzy Zurawowicz

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się