Święta Andżelika?

Andżelika BorysTrudna sytuacja składa się w środowisku białoruskich Polaków. Wśród nas osiedliły się cudze, nam Polakom, kłamliwość i chciwość. Niepokojące listy przychodzą na nasz e-mail, autorzy których nie nazywają swoich imion zza bojaźni prześladowań z boku nielegalnego Związku Polaków na Białorusi. Oni piszą, że w ciągu wielu lat, nawet w bardzo ciężkie czasy, nigdy pieniądze, oszustwo i pragnienie zysku nie odnosiły się powyżej za zaszczyt, godności i dumnego tytułu Polak! Teraz na pewno dużo się zmieniło.

„W listopadzie tego roku nas, nauczycieli języka polskiego wyzywano na przesłuchania do Białoruskich organów dochodzeńia finansowego, gdzie nas przesłuchano w sprawie pomocy finansowej ze strony Andżeliki Borys i jej grupy. Takie pytania wywoływały zdziwienie, ponieważ nigdy nie otrzymywaliśmy (z wyjątkiem niewielkich partii książek i podręczników) od Andżeliki żadnej finansowej pomocy. Jeszcze większe było nasze zdziwienie, kiedy nam były przedstawione oryginały umów z podpisami prezesa Rady Naczelnej ZPB Аndżeliki Borys i wiceprezesa Heleny Dębowskiej. We wskazanych dokumentach były wyraźnie zameldowane różne sumy od 2000 do 15000 złotych, przekazane przez Аndżelikę Borys nauczycielom dla finansowania nauczania języka polskiego, historii i kultury. Te dokumenty widzieliśmy same na własne ocze, na nich był również i imienna pieczęć prezesa Rady Naczelnej ZPB, dla tego nie mamy podstaw im nie ufać. Ostatecznym dowodem tego, że pani Borys wciągnęła nas do jakiejś afery, zgłosiły się nadane nam dokumenty o otrzymaniu nami gratyfikacji za naszą pracę.

Niektórzy nauczyciele stwerdzają, że Andżelika Borys nie przekazała im żadnej złotówki, inne nie zaprzeczają, że do dnia nauczyciela otrzymały od jej znikome sumy blisko 1000 złotych za co i postawiły podpisy ze wteczną datą w nadanych czystych blankietach „u nas nawet myśli nie było, że z tymi papierami może być coś nie tak. Jednak, po fakcie pani prezes Rady Naczelnej wypełniła podpisane nami blankiety po swoim chcianiu i wpisała do ich dużo większe sumy, niż dała ona nam”.

Według słów autorów listów, z nadanych dokumentów wychodzi, że pieniądze na rozwój polskiej edukacji były przekazane Аndżelice Borys przez fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i od tego im bardzej obraźliwie, że wydzielone dla edukacji polskich dzieci pieniądze tak i nie były wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Obraźliwie od tego, że czyjeś pragnienie zysku zrobiło zamach na najświętsze co u nas jest – naszych dzieci. „Nauczaliśmy dzieci językowi polskiemu i historii i bez pieniędzy pani Borys, chociaż te pieniądze mógły by istotnie pomóc w nauczaniu naszych dzieci, lecz nie jesteśmy zgodni, żeby ktokolwiek dorabiał się przykrywając się naszymi imionami i tamtą pomyślną sprawą którą zajmujemy się”.

Odznaczymy, że Аndzelika Borys zaprzecza wszystkie oskarżenia do jej adresu i uważa, że te dziwne wezwania na przesłuchania mają związek z działalnością oświatową ZPB i z jej aktywnością, między innymi z tym, że ona prowadzi akcję zbierania podpisów przeciwko „dyskryminującym mniejszość polską” poprawkom do Kodeksu „O edukacji” w Republice Białoruś.

Z kolei, autorzy listów jednomyślnie stwerdzają, że podczas przesłuchań pracownikóworganów dochodzenia finansowego interesowały wyjątkowo pytania wydzielania przez pani Borys pomocy finansowej, w ogóle nie zapytywano ich o sytuacji z polską edukacją i działalnością Аndżeliki Borys.

Składa się wrażenie, że pani Аndżelika naumyślnie stara się upolityczniać tą sprawę i już po raz kolejny wystawić się ofiarą reżimu, jak gdyby cierpiała za wszystkich Polaków na Białorusi. Lecz w tym wypadku nie warto przeszkadzać wszystko jedynie, za wszystko trzeba odpowiadać i jeśli ty złodziej, to nie trzeba krzyczeć, że ciebie prześladują za ideę – „albo rybka albo pipka”.

„Ciekawie, czy zna o tych przekrętach pani Borys pan Konsul Generalny w Grodnie Аndrzej Chodkiewicz i społeczeństwo w Polsce? Szkoda nam, że w Polsce Polaków z Białorusi przedstawia Аndzelika Borys i jeśli przed całym światem to oblicze białoruskich Polaków, to ze względu podłości i chciwości pani Andżeliki, po raz pierwszy w życiu nam wstyd nazywać się Polakami!

Według obecnych u nas danych do finansowych przekrętów Аndżeliki Borys również były wciągnięte administracje oświatowych szkół i parafii kościołów w Dziatłowie, Raduniu, Wasiliszkach, Żołudku i in., którym ona również przyznawała pieniądze na dofinansowanie nauczania języka polskiego. Prawda jest taka, że żaden z ojców świętych wskazanych parafii nie potwierdził fakt otrzymania pomocy od nej. Nie potwierdziły otrzymanie pieniędzy czy materialnych wartości i w szkołach, gdzie dla nauczania języku polskiego są źródła finansowania kosztem środków budżetowych.

Pani Borys i przedtem miała problemy z prawem, lecz teraz ona poszła dalej i zabiera pieniądze u swoich! Całej prawdy nie znamy, lecz „niema dymu bez ognia”. Na pewno nie taka już i „święta” jest nasza Andżelika…

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Święta Andżelika?" 2 komentarze
  1. Jozef napisał(a):

    Panna Borys już dawno się skompromitowała. Wszyscy o zdrowych zmysłach o tym wiedzą, pan Chodkiewicz wie o tym najlepiej, ale musi…
    Brak Borys inteligencji, godności, szacunku do innych, a ambicji niezdrowych ponad miarę. Chwilowe wejście na świecznik polityczny elit polskich przewróciło jej w głowie i tak już zostanie. Zamiast pomyśleć o swoim życiu uczuciowym – marnuje się i zżera się od wewnątrz, a to już patologia, niestety.
    Borys dobrze wie, że słono zapłaci za wyrządzone ludziom szkody. Ale jakoś jej nie szkoda. Co chciała, to ma.

  2. Znafca napisał(a):

    To nieważne czy sie skompromitowała.Ważne że pozwoliliły jej władze białoruskie zostać Wańką wstanką i zamiast chwycić ją żelazna ręką za gardło i posłać do pierdla to się z nią cackają.To jest dowód na to że „potworny reżim” Łukaszenki jest wobec takich zanadto pobłażliwy.Gdybym był w takim kraju dyktatorem to by baba wylądowała w łagrze.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się