W polskiej szkole w Grodnie odbyło się zebranie rodziców

korzowa4 grudnia w polksiej szkole 36 w Grodnie odbyło się spotkanie rodziców uczniów z przedstawicielem Ministerstwa edukacji Białorusi – zastępcą naczelnika departamentu ogólnej i średniej edukacji Iryną Korżową, oraz z urzędnikami Grodzieńskiego obwodowego komitetu wykonawczego.

Zebranie przeszło z inicjatywy grupy rodziców, którzy są przeciw nowego Kodeksu edukacyjnego. Ten Kodeks wprowadza wykładanie niektórych przedmiotów w szkołach mniekszości narodowych w państwowych językach Białorusi.

Zebrało się blizko 300 osób, jednak wiele z rodziców nawet nie wiedzieli, z jakiego powodu zebranie. Okazuje się, kierwonictwo nielegalnego Związku Polaków w trakcie zebrania podpisów na ten temat poprostu kłamało ludziom. Najważniejsze było przyciągnąć ludzi na zebranie i stworzyć pozory swojej działalności dla polskich dyplomatów.

Na zebraniu grupka z 10 człowiek z Wiesławem Kiewlakiem i Tadeuszem Gawinem na czele próbowała zrobić ze spotkania skandal i sprowokować konflikt z urzędnikami. Przez nich zadawano głupie pytania, obecni rodzicy próbowali ich uspokoić. Większość nie rozumiała, co to za ludzie, po co krzyczą i grożą.

kiewlakZ kolei przedstawiciel Ministerstwa edukacji zachowywała się z godnością i nie poddawała się prowokacjom. Powiedzieła, że istnieje tylko projekt Kodeksu i takie dyskusje są bardzo korzystne. Argumentowała swoją pozycję tym, że egzaminy absolwenci muszą sdawać w jednym z języków państwowych. Dlatego oni są zmuszeni wyjeżdżać do Polski by uczyć się tam w uczelniach wyższych. Wychodzi że państwo białoruskie przygotowuje studentów dla polskich uniwersytetów za własne pieniądze.

Mimo głośnych apelów niejakiej Natalii Soroki przyjąć jakieś oświadczenie od rodziców, jej inicjatywa nie była poparta. W końcu wszystkich zaskoczył Wiesław Kiewlak, który powiedział, że w tym momencie odbywa się msza święta, gdzie uczniowie modlą się o tym, by ten Kodeks nie został przyjęty.

Rodzicybylioburzeni. Pocotudzieci? Po co wtrącać ich w pytania dorosłych? Przedstawiciel grupki Borys i Jaśkiewicza zdyskredytował się ostatecznie.

Spotkanie zakończyło się w sposób konstruktywny. Omówiono że będzie podęta decyzja akceptowalna dla wszystkich.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Sierpień 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się