„Wyzwól nas od Polaków” – nowa gra internetowa na Litwie

strona-gry-na-facebooku-643-385Na Litwie coraz bardziej popularna staje się nowa gra internetowa, w której uczestnik ma za zadanie „wypędzenie” Polaków z tego kraju. „Kto podburza Litwinów przeciwko Polakom?”- zastanawia się portal Radia „Znad Wili”.

Jest to gra strategiczna. której uczestnik jest obywatelem wybranego państwa, np. Litwy. Może sobie wybrać zawód: zostać politykiem, ekonomistą lub odważnym żołnierzem, który jest gotów oddać życie za ojczyznę. Obecnie Litwa przeżywa ciężki okres, pomóż ojczyźnie, wyzwól nas od Polaków– apelują pomysłodawcy nowej gry.

Zdaniem znanego na Litwie publicysty Vidmantasa Waliuszaitisa, sprawą tą powinna się zająć prokuratura: W obecnej sytuacji geopolitycznej takie sugestie są niedopuszczalne. Mogą prowokować do nienawiści na tle narodowościowym, a nawet do aktów przemocy, bo od gry tylko krok do rzeczywistości – mówi komentator.

Według wyników badań przeprowadzonych na wiosnę tego roku, prawie 27 procent Litwinów uważało Polskę za państwo wrogie, natomiast za państwo przyjazne Litwie- jedynie 12 procent.

Vidmantas Waliuszaitis mówi, że ze względów politycznych Polak na Litwie często jest postrzegany jako „osoba z pretensjami”, ktoś, kto ciągle się czegoś domaga. Natomiast Rosjanie na Litwie są uważani za mniejszość mniej „problematyczną”. Być może dlatego Litwini chętniej chcieliby mieć Polaka za sąsiada, lub pracodawcę , ale na zięcia wybraliby Rosjanina, nie Polaka.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut badań socjalnych.

Dziennik

 

Навигация

Предыдущая статья: ←

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się