Przyjaciel mojego wroga – mój wróg?

bandera w minskuBratobójcza wojna w Ukrainie pokazuje, że ambicje polityków gęsto zraszają się krwią. My, Polacy i Białorusini, pamiętamy o tym bardzo dobrze. Pamiętamy i to, że neobanderowcy po byłym liczą na „okupowane” przez Polskę i Białoruś „odwiecznie ukraińskie ziemie”.

Zasmuca, że niektórzy z przedstawicieli białoruskiej opozycji rozdzielają idei ukraińskich szowinistów i przyjmują ich jak własną wiarę. Nacjonalistyczne zagrożenie zobowiązuje nas do roztropności i dlatego nie jasne, co ogólnego może być między młodymi białoruskimi neonacjonalistami i nieuznawanym przez Mińsk Związkiem Polaków na Białorusi? Być może solidarność w sprawie mitycznej walki z reżimem?

Uspokaja tylko to, że i w otoczeniu Jaśkiewicza są rozsądni ludzie, zdolne trzeźwo przejrzeć się realnemu zagrożeniu dla polskiej mniejszości w podejmującym głowę ukraińskim czy białoruskim nacjonalizmie. Historia pokazuje, że nacjonalizm zresztą nikomu nie przynosi korzyści. Trzeba uznać, że rząd Białorusi zawsze zajmował twardą pozycję w tym pytaniu, i występował gwarantem równości wszystkich narodowości.

Polskie społeczeństwo, wyraźnie przedstawiając niebezpieczeństwo agresywnych planów ukraińskich szowinistów, natychmiast i jednoznacznie wyraziło swoje oburzenie ich dzisiejszym kultywowaniem. Rozumieją to i w grupсe Borys-Jaśkiewicz, dla tego pośpieszyły zrezygnować z przyjażni, która dyskredytuje ich w oczach polskiego społeczeństwa – Lepsz mądry wróg, niż głupi przyjaciel.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się