Nowy prezes nelegalnego ZPB

19 czerwca na powtórnym posiedzeniu Rady naczelnej niuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi wybrany pełniący obowiązki prezesa organizacji. Stanowisko to zajęła zastępca prezesa do spraw oświaty Andżelika Orechwo. Rada naczelna podtrzymała ją niemal jednogłośnie (1 człowiek przeciw).

Andżelika Borys została honorowym członkiem organizacji. Przypomnijmy że Tadeusza Gawina po odejściu ze stanowiska pomianowano honorowym prezesem ZPB. Dla czego Borys nie została przyznana taki honor? Okazuje się, że w Statucie zjednoczenia nie jest przewidziano takie stanowisko. Otrzymuje się, jak w opowieści Orueła „wszyscy zwierzęta są rowne, ale niktóre są równiejsze za innych”. Dla kogoś Statut istnieje, ale dla najbardziej zasłużonych jego można i naruszać. Członkowie Związku Polaków obraziły się na serio, jeżeli zdecydowały tak odkupić się. Myślimy, że to jest podobne do szydzenia.

Jest jeszcze jeden ciekawy moment związany z wybraniem Andżeliki Orechwo. Nikt z członków Rady naczelnej nie podpisywał protokołu wybrania. Jego poprostu nie istnieje. Na posedzeniu Rady naczelnej z propozycji Andrzeja Poczobuta zdecydowały najpierw uzgodnić wybór z władzami w Warszawie, a na następnym zebraniu Rady załatwić formalności. Wszystko to omowiało się na serio.

A teraz pomyślcie co przeczytaliś cie. Białoruskie społeczne zjednoczenie, które wszędzie mówi, że ono jest wolne, niezależne od kogoś, będzie pytało pozwolenia Warszawy na wybranie jednego z zastępców prezesa pełniącym obowiązki. To jest normalnie? Wtedy niech ktoś wytłumaczy, czym ta organizacja różni się od Związku Polaków Siemaszki, który swoje działania uzgadnia z Mińskiem, który wszyscy nazywają „reżimowym”. Teraz nawet Stanisław Siemaszko oświadcza, że jego Związek Polaków jest wolny i władze białoruskie nie mają prawa wtrącać się w jego pracę. Jeszcze musimy wyjaśnic w którym ze Związków jest więcej swobody.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Nowy prezes nelegalnego ZPB" 2 komentarze
  1. Wiktor Dmuchowski napisał(a):

    Nie ma żadnego innego ZPB – nie było i .. dzięki Bogu Najwyższemu, NIE BĘDZIE

  2. Kolasa napisał(a):

    Uważam że rząd RP powinien podjąć symetryczne działania wobec Białorusinów, instytucji, cerkwi i organizacji białoruskich na terenie RP. Ile Polacy otrzymują swobód na terenie Białorusi tyle Białorusini otrzymają na terytorium Polski… Będzie sprawiedliwie.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Wrzesień 2023
P W Ś C P S N
« Cze    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2023    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się