W Wasiliszkach na Białorusi uczczono 75. rocznicę urodzin Niemena

Czesław Niemen75. rocznicę urodzin Czesława Niemena uczczono w niedzielę na Białorusi. Miłośnicy jego twórczości wysłuchali koncertu w Wasiliszkach oraz odwiedzili Klub-Muzeum jego imienia w pobliskiej wsi Stare Wasiliszki, gdzie artysta przyszedł na świat.

„Odbył się wielki koncert, który składał się z dwóch części. Najpierw w domu kultury w Wasiliszkach wystąpili miejscowi wykonawcy z programem literacko-muzycznym prezentującym jego życie i twórczość. Podczas programu wyświetlano na wielkim ekranie zdjęcia przedstawiające artystę w różnych okresach życia. Potem wystąpił z koncertem chór ze szkoły muzycznej w Grodnie, do której swego czasu chodził Niemen” – powiedział krytyk muzyczny, członek koła miłośników twórczości Niemena z Mińska, Źmicier Padbiarezski.

Podczas uroczystości wręczono dyplomy od miejscowego wydziału ideologii, kultury i ds. młodzieży ludziom, którzy pomagają muzeum powstałemu w rodzinnym domu Wydrzyckich w Starych Wasiliszkach. „Wyróżniono m.in. nasze koło miłośników twórczości Niemena, (reżyserkę filmu dokumentalnego o Niemenie) Wierę Sawiną i miejscową dziennikarkę Ałłę Bibikawą” – zaznaczył Padbiarezski.

W koncercie zatytułowanym „Świat dalekiej i bliskiej gwiazdy” – według jego szacunków – wzięło udział około 300 osób. Potem miłośnicy twórczości Niemena udali się na spotkanie do Klubu-Muzeum jego imienia w Starych Wasiliszkach.

Padbiarezski podkreśla, że piosenki kompozytora zna na Białorusi wiele osób. „Z twórczością Niemena Białorusini zapoznawali się na trzy sposoby: przez program 1. Polskiego Radia, który w latach 70. był bardzo dobrze odbierany na Białorusi na długich falach, przez płyty gramofonowe, które były przywożone z Polski, a potem dzięki koncertom, z którymi Niemen zaczął tu przyjeżdżać w połowie lat 70” – zaznaczył.

Rocznica urodzin Niemena jest świętowana na Białorusi od kilku dni. W środę odbyło się w Mińsku spotkanie z tej okazji, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaźni Białorusko-Polskiej.

Niemen przyszedł na świat 16 lutego 1939 roku jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Jego rodzina przeniosła się do Polski w 1958 roku, w ramach ostatniej fali powojennej repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich. Artysta zmarł 17 stycznia 2004 r.

Wspólnota

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "W Wasiliszkach na Białorusi uczczono 75. rocznicę urodzin Niemena" есть 1 комментарий
  1. Maria napisał(a):

    Strona, strona, strona… informacje, informacje, informacje… zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się