Sensacja. Andżelika Borys – obywatelka Polski

paszportJak dowiedzieliśmy prezes Rady Naczelnej nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków Andżelika Borys otrymała obywatelstwo polskie. Prawdopodobnie polską obywatelką ona została blizko 2 lata temu, przed wyjazdem do Brazylii. Polski paszport otrzymała osobiście z rąk Konsula Generalnego Andrzeja Chodkiewicza.

Oczywiście ten krok Andżeliki Borys jest logiczny dla członków jej grupki, którzy nie uważają siebie za białoruskich obywateli. Mają nadzieję, że polski rząd obroni ich. W zasadzie zwolennicy Jaśkiewicza-Borys-Poczobuta postępują zgodnie z instrukcjami polskiej elity politycznej, która chce zarobić dywidendy polityczne na sztucznie podgrzewanym konflikcie w polskiej mniejszości.

W każdym kraju obecność w kierownictwie organizacji społecznej (jeżeli tolko ona nie ma międzynarodowego statusu) cudzoziemca niedopuszczalna i byłaby naruszeniem. Oczywiście że narodowo-kulturalne zjednoczenie (którym jest ZPB) musi być apolityczne. Jednak jeżeli cudzoziemiec kieruje nim, to jego państwo może dyktować swoją politykę w działalności organizacji. Ale to jest bezpośrednia ingerencja w sprawy wewnętrzne tego państwa, gdzie funkcjonuje zjednoczenie.

Teraz chyba trzeba wyobrazić sobie reakcję Polski, jeżeliby naprzykład prezes zarządu Białoruskiego towarzystwa społeczno-kulturalnego w Polsce Jan Syczewski otrzymał obywatelstwo białoruskie.

Andżelice Borys trzeba pomyśleć dwa razy, jeżeli ona chce by jej grupka otrzymała status legalny. Zgodnie z art.11 Ustawy o Społecznych Zjednoczeniach członkami społecznych zejdnoczeń mogą być obywatele Białorusi. Cudzoziemcy mogą tylko wstąpić do organizacji mających status międzynarodowy.

Naszym zdaniem Borys ma dwa sposoby rozwiązania problemu.

Pierwszy – wyrzeczenie się polskiego paszportu dlatego że na Białorusi nie uznają podwójne obywatelstwo i to może być powodem dla służb migracyjnych pozbawić jej obywatelstwa białoruskiego.

Drugi – opuścić życie społeczne i przestać reprezentować siebie jako lidera Polaków Białorusi (tak już było w roku 2010), odnaleźć sponsorów i wyjechać, naprzykład do jednego z krajów Afryki lub Bliskiego Wshodu dla rozwoju miejscowej Polonii.

Życzymy pani Andżelice podjąć prawidłową decyzję.

К записи "Sensacja. Andżelika Borys – obywatelka Polski" 5 komentarzy
 1. Pawel napisał(a):

  Na Białorusi można mieć podwójne obywatelstwo !!!

 2. Bożena napisał(a):

  W polskim prawodawstwie jest od maja 2012 roku nowinka w postaci „przywrócenie obywatelstwa polskiego” jeśli prawdą jest, że obywatelstwo ta pani otrzymała dwa lata temu to ktoś solidnie przekombinował.

  A inna sprawa to ta, że Polska żadnej łaski nikomu nie robi i każdy kto ma polskie korzenie i nie zrzekał się obywatelstwa powinien polski paszport otrzymać z urzędu. Nie jakieś upolitycznione narzędzia w postaci Karta Polaka, nie durackie wizy, a paszport. Co z tym zrobi jego wola.

  Dla zainteresowanych fragment :Przywrócenie obywatelstwa polskiego

  W dniu 15 maja 2012 r. weszły w życie przepisy Rozdziału 5 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2012 r., poz. 161), regulujące tryb postępowania w sprawach o przywrócenie obywatelstwa polskiego, wraz z przepisami wykonawczymi określonymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych, wydanego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, z dnia 8 maja 2012 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego oraz fotografii dołączanej do wniosku (Dz.U. z 2012 r., poz. 501). Przepisy te wprowadzają do polskiego porządku prawnego nową, nieznaną dotychczas polskiemu prawu, instytucję nabycia obywatelstwa polskiego – przywrócenie obywatelstwa polskiego. Instytucja ta umożliwi, po spełnieniu warunków określonych w przedmiotowej ustawie o obywatelstwie polskim, nabycie obywatelstwa polskiego cudzoziemcom, którzy w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie i utracili je, przed dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie przepisów w tej ustawie wskazanych to jest ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 7, poz. 44, z późn. zm.), ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 25) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353, z późn. zm.). Obywatelstwo polskie będzie przywracane na mocy decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wydanej na wniosek osoby zainteresowanej.

  Do wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego dołącza się:

  dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo;
  dokumenty potwierdzające zmianę imienia i nazwiska, jeżeli takie nastąpiły;
  posiadane dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego;
  fotografię osoby objętej wnioskiem.

 3. Paweł napisał(a):

  Znam takiego jednego co ma też polski paszport i co z tego? Dostał go za zasługi przed Polską i rozwojem polskości w Białorusi. Czyżby był gorszym i niedostojnym Polakiem dla swojej pierwszej Ojczyzny – Białorusi, która nigdy nim się nie interesowała? Mówiłem i mówię – NIE SZCZEKAJCIE, BO WAS INNI ZASZCZEKAJĄ. Róbcie swoje i nikomu nie zazdrośćcie! Gromadźcie Polaków wokół siebie – Prawdziwych i wiernych, a nie łobuzów i sprzedawczyków. Jak na razie, to nie zrobiliście nic dla rozwoju polskości w Białorusi. Ot, tak Wam powiem, Panie i Panowie.
  Pozdrawiam,

 4. Paweł napisał(a):

  Właśnie. Obywatelstwo, każde, dziedziczy się po rodzicach. Nikt nikomu łaski nie robi.

 5. Znafca napisał(a):

  Ja bym kazał ja solidnie przemaglować.Kto sponsorował te wygłupy na Białorusi i kogo osądzić za defraudację.A jakby nie chciała dzioba otworzyć to zawsze można zachęcić piła łańcuchową.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się