Posiedzenie Rady Naczelnej Związku Polaków

zpb15 listopada w Iwienieckim Domu Polskim odbyło się posiedzienie Rady Naczelnej legalnego Związku Polaków na Białorusi. Po zjeździe w kwietniu 2013 roku to było pierwsze posiedzienie w nowym składzie (prezes Rady – Jerzy Żurawowicz).

Porządek dzienny był bogaty, omówiono pytania o bieżących problemach w działalności Związku związanych z brakiem jakiejkolwiek pomocy z Polski. Ale z początku uchwalono stworzenie nowego oddziału w Kalinkowiczach (obwód Homielski), gdzie miejscowi Polacy zapragnęli zostać członkami organizacji.

Rada stwierdziła że istnieje potrzeba zmiany podejścia do funkcjonowania Domów Polskich w niektórych regionach, konieczne podjąć działania w celu aktywizacji jednych i zmniejszenia kosztów utrzymania innych Domów, gdzie sytuacja finansowy jest najbardziej trudna. Powstała specjalna komisja dla analizy sytuacji.

Zasugerowano odnowić wydanie gazety „Głos znad Niemna”. Ale z powodu braku stałych źródł finansowych planują zwrócić się w różne organizacje z prośbą o pomóc.

Rozpatrywany także problem nauczania języka polskiego. Wszyscy zgodni że na to zwrócona niedostateczna uwaga z boku Związku Polaków. Dla aktywizacji tej działalności podjęta decyzja o przeprowadzeniu w następnym roku forum edukacyjnego z udziałem nauczycieli języka polskiego w jednej ze szkół Białorusi.

Posiedzenie odbyło się w spokojnej atmosferze. Członkowie są pozytywni, patrzą z nadzieją w przyszłość i wierzą, że nadejdzie czas, gdy władze Polski przestaną uważać ich za wrogów.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Posiedzenie Rady Naczelnej Związku Polaków" 2 komentarze
  1. Bożena napisał(a):

    Cieszy, że plany są. Cieszy, że zapał jest i chęć działania na przekór trudnościom. Martwi, że ciągle Polski nie obchodzi Polskość. Postaramy się skutecznie wytłumaczyć władzom polskim na czym polega wrogość, ich wrogość wobec tego co powinno być dla nich święte.To kwestia czasu , konsekwencji i uporu, a tego nam nie brakuje. Pozdrawiam iwieniecki Polski Dom i członków Rady Naczelnej.

  2. Wiktor napisał(a):

    Mnie nigdy nie cieszy, jak ktoś, Bożeno, daje plany, jak i Ty

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się