Stanowisko Komitetu na Rzecz Porozumienia Organizacji Polskich na Białorusi w sprawie konfliktu wokół Związku Polaków

Władze Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie fałszywych informacji, podjęły szereg błędnych i szkodliwych decyzji dotyczących polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Powodem stała się prowadzona od 2005 roku, kampania nieprawdy o rzekomych prześladowaniach naszych rodaków, uprawiana przez przedstawicieli organizacji Andżeliki Borys. Od lat, jedynie minister Sikorski podjął właściwe działania mogące przynieść konkretne zmiany.

Przeświadczenie o konieczności obrony represjonowanych Polaków na Białorusi doprowadziło do wywołania międzynarodowego konfliktu, w którym zmanipulowana opinia społeczna ruszyła na prawdziwą krucjatę w obronie naszych rodaków. Polacy, wbrew informacjom przekazywanym przez organizację Borys, nie byli i nie są w tym kraju prześladowani. Przedstawiany obraz życia naszych rodaków, daleki jest od rzeczywistości a wiadomości o rzekomych represjach nie znajdują potwierdzenia. Naszym zdaniem, władze a także media w Polsce , uległy propagandzie nieprawdy, którą od 2005 roku uprawia grupa uzurpująca sobie prawo do używania szyldu Związku Polaków na Białorusi a nie mająca żadnej reprezentacji wśród milionowej rzeszy Polaków w tym kraju. Przez ostatnich 5 lat stworzono mit o prześladowaniach mniejszości polskiej. Doprowadzono do sytuacji, gdzie zmuszone są współistnieć dwie organizacje, oficjalny ZPB starający się pomimo braku wsparcia strony polskiej realizować założenia przewidziane statutem organizacji społecznej na Białorusi oraz zaangażowana w walkę polityczną z Prezydentem Łukaszenką grupa, bezprawnie używająca tej nazwy a istniejąca tylko dzięki szeroko rozumianemu poparciu RP. Rzekome prześladowania Polaków mają dotyczyć, według Borys, wszystkich obywateli Białorusi polskiego pochodzenia. Łatwo jednak zauważyć, że od pięciu już lat odnoszą się tylko do grupy kilku osób z jej otoczenia i tak naprawdę nie mają charakteru represyjnego a są tylko reakcją na niezgodne z prawem białoruskim nielegalne działania grupy. Andżelika Borys zbudowała swoją pozycję właśnie dzięki ciągłym prowokacjom przeciw władzom Białorusi. Jej rzekoma walka z administracją tego kraju o Polskość rodziły podziw a prześladowania, których tak naprawdę nigdy nie było, budziły zrozumiałe choć całkowicie bezzasadne oburzenie strony polskiej. Błąd organów władzy RP a także znacznej części dziennikarzy, polega głównie na tym, że pozwalając się zmanipulować, nie zadały sobie trudu poznania prawdziwych powodów konfliktu w ZPB. Stało się to możliwe tylko dzięki brakowi przepływu informacji pochodzących od Polaków z Białorusi nie będących w żadnej zależności od Andżeliki Borys. Działacze, którzy mogli te wiadomości przekazać, zostali bezpodstawnie pozbawieni możliwości przyjazdu do Polski poprzez wciągnięcie ich na listę osób z zakazem wjazdu do Macierzy.

Wobec wyraźnych rozbieżności pomiędzy stanem rzeczywistym a fałszywym przekazom płynącym ze strony Andżeliki Borys istnieje konieczność powołania specjalnej komisji, która wyjaśni i rozstrzygnie wszelkie wątpliwości. Jest to jedyny skuteczny sposób, mogący definitywnie zakończyć ten bardzo szkodliwy konflikt. Komisja złożona z przedstawicieli społeczności polskiej na Białorusi oraz ekspertów z obu krajów, powinna także, po przeprowadzeniu szczegółowej analizy faktów, zaproponować konkretne i satysfakcjonujące wszystkich rozwiązania. Rozmowy nie mogą się jednak odbyć bez udziału działaczy legalnych na Białorusi struktur Związku Polaków.

Komitet pragnie jednocześnie poinformować, że w pełni popiera działania ministra Radosława Sikorskiego, dążącego do naprawy sytuacji na drodze konstruktywnego dialogu z władzami RB. Jesteśmy przekonani, że bieżące działania MSZ są wynikiem doskonałej orientacji w rzeczywistych przyczynach powstania konfliktu wokół ZPB oraz prawidłowego rozpoznania realiów życia Polaków na Białorusi.

Komitet Pojednanie może pomóc w nawiązaniu kontaktu z Zarządem ZPB oraz służy wszelkimi informacjami w sprawie.

Jarosław Chodynicki

Komitet Pojednanie

Ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-554 Białystok

Tel. 509 744 555

http://www.polacy.by/content/view/320/15/

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2023
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2023    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się