Karta Polaka – karta przetargowa

karta PolakaDo redakcji przyszedł list od czytelnika naszej strony internetowej, który skarży się na brak możliwości uzyskania karty Polaka (i odpowiednio polskiej wizy krajowej). Ze słów autora listu nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków i osobiście Jaśkiewicz nie okazuje pomocy w uzyskaniu karty Polaka członkom Związku, a chroni interesy „nie wiadomo kogo”.

Autor podaje przykład, zgodnie z którym członkowie stowarzyszeń działających przy nielegitymnej grupie nie mogą otrzymać kartę Polaka w tym samym czasie Jaśkiewicz wspólnie z dyplomatami Konsulatu RP w Grodnie wydaje ich obywatelom Federacji Rosyjskiej. Młody chłopak Jarosław Zdanowicz mający nieco ponad 20 lat i obywatelstwo Rosyjskiej Federacji, od kilku lat jest posiadaczem karty Polaka i swobodnie wyjeżdża do Polski. Autor listu robi wniosek o tym, że głównym kryterium otrzymania karty teraz jest nie znajomość języka polskiego i zachowanie polskich tradycji, a obecność powiązań oraz kontaktów osobistych spośród kierownictwa nielegalnego Związku Polaków (lepiej Jaśkiewicz) i dyplomatów Konsulatu RP w Grodnie.

Ze swojej strony chcielibyśmy uspokoić autora listu i wskazać na to, że karta Polaka już dawno przestała być „wyróżnieniem” zasłużonych Polaków, a w większości przypadków przekształciła się w plastikową kartę, niezbędną do uzyskania możliwości zwiedzania polskich sklepów. Możliwy wariant: trzeba spróbować zrobić osobistą przysługę Jaśkiewiczowi, stać się „znajomym” dla niego. Być może wtedy Jaśkiewicz „zejdzie z nieba do Was” i skieruje na rozmowu kwalifikacyjną do grodzieńskiego Konsulatu.

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Karta Polaka – karta przetargowa" 2 komentarze
 1. Bożena napisał(a):

  Ostatnio pan minister spraw zagranicznych, a ja nazywam spraw zamiatanych pod dywan pluł się na Twiterze, że w polskich konsulatach wszystko ok., że niby to ludzie się nie skarżą, zapytani nie potrafią podać szczegółów, gdzie, kto, kiedy itd. itp. Ja go posłałam na … no po dalsze… . Niestety prawda jest taka, że im czytaj dyplomatołom i ich poddanym „działaczom związkowym” zupełnie to wisi co ludzie mówią, należy pisać, należy upubliczniać, należy podawać daty, dni, miejsca, osoby. Przestańcie się bać tych polskich „panów” bo naprawdę w d…e szczypie, oni Wam niczego gorszego niż już zrobili zrobić nie mogą. A Karta Polaka to strasznie dziwaczny wymysł w sytuacji gdy każdemu obywatelowi narodowości polskiej przysługuje paszport polski. Nie obywatele, a sprzedajne rządy poprzestawiały linijki na mapie Europy, te rządy które mówią o sobie, że nareszcie praworządne, nareszcie konstutucyjne, uczciwe tak, że kryształ wysiada…. powinny naprawić zło wyrządzone przez złych , wrednych i takich tam brzydkich co to suwerenność i ludzi mieli gdzieś. Do roboty dyplomatoły cholerne, naprawiać i oddać ludziom co im siłą odebrano, a nie kupczyć, pieprzyć i urągać Kartą Polaka Polakom z krwi i kości.

 2. Robert napisał(a):

  myślę ze to ważne Prezydent RP podpisał 27 grudnia 2013 r. ustawe o cudzoziemcach
  i tam :
  Dział VI
  ZEZWOLENIE NA POBYT STAŁY I ZEZWOLENIE NA POBYT REZYDENTA
  DŁUGOTERMINOWEGO UE
  Rozdział 1
  Zezwolenie na pobyt stały
  Art. 195.
  1. Zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi na czas nieoznaczony, na jego
  wniosek, jeżeli:
  .
  .
  3) jest osobą o polskim pochodzeniu i zamierza osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej
  Polskiej na stałe, lub
  .
  9) posiada ważną Kartę Polaka i zamierza osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej
  Polskiej na stałe.
  ustawa wejdzie w zycie 9 maja 2014 roku

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Sierpień 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się