Papież uznał cud Jana Pawła II potrzebny do kanonizacji

Papież uznał cud potrzebny do kanonizacji Jana Pawła II. Ogłoszono również, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym razem z papieżem Janem XXIII.

Papież Franciszek podpisał dekret w sprawie cudu za jego wstawiennictwem. Data kanonizacji ogłoszona zostanie na przyszłym konsystorzu.

Konsystorz prawdopodobnie odbędzie się po wakacjach. Przypuszcza się natomiast, że ceremonia ogłoszenia świętym Jana Pawła II odbędzie się jeszcze w tym roku. Wymieniany jest między innymi termin 8 grudnia lub 24 listopada, czyli zamknięcie Roku Wiary. Podczas tej samej ceremonii świętym ogłoszony zostanie też błogosławiony Jan XXIII – papież w latach 1958-1963.

W kwietniu autentyczność cudu uznała komisja lekarzy Kongregacji spraw kanonizacyjnych. W połowie czerwca opinie ich zatwierdzili teologowie. We wtorek zgodzili się z nimi kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. Dziś, podczas audiencji dla prefekta kongregacji, kardynała Angelo Amato, papież wydał zgodę na opublikowanie odpowiedniego dekretu w tej sprawie.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził nieoficjalne doniesienia mediów o tym, że do kanonizacji Jana Pawła II wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia kobiety z Kostaryki. Według mediów cierpiała ona na ciężkie uszkodzenie mózgu.

– To był tętniak mózgu – wyjaśnił postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder. To przypadek wyjątkowy i spektakularny, bo – jak dodał ksiądz Oder – kobieta oglądała 1 maja 2011 roku transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II i zaczęła się do niego modlić. Doznała nagłego uzdrowienia – powiedział ks. Oder polskim dziennikarzom.

W ostatnich tygodniach doszło do istotnego przyspieszenia prac nad kanonizacją Jana Pawła II.

Jan XXIII, zmarły przed 50 laty, został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku.

„To wielka radość”

– Wdzięczność i ogromna radość – to dwa uczucia po ogłoszeniu wiadomości o zatwierdzeniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II – powiedział rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

– To radość, bo wszyscy na to czekamy – wszyscy Polacy, nie tylko ci, którzy cenili Jana Pawła II, którym ta sprawa kanonizacji nie była obojętna. Czujemy też wdzięczność pod adresem papieża Franciszka, że obwieścił światu zatwierdzenie tego cudu – powiedział Kloch. – Teraz praktycznie czekamy już tylko na datę kanonizacji – dodał.

Pytany, jak odbiera decyzję o wspólnej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, podkreślił, że byli to dwaj wielcy papieże, którzy zostaną ogłoszeni świętymi.

– Jan XXIII, który niezbyt długo był papieżem, zapoczątkował Sobór Watykański II – milowy krok w życiu Kościoła – mówił Kloch. – Jan Paweł II, którego pontyfikat był długi, otworzył Watykan, Stolicę Apostolską na media, na ludzi, na spotkania. Pamiętamy jego spotkania z młodzieżą, to było coś niezwykłego – przypomniał.

– Dwaj różni papieże, bardzo ważni dla Kościoła i jednocześnie ogłaszani razem świętymi – to piękny gest – dodał.

„Decyzja była oczekiwana przez polskich biskupów”

– Decyzja papieża daje Kościołowi w Polsce nową nadzieję i głęboką radość, że będziemy mogli cieszyć się tak szybką kanonizacją Jana Pawła II – ocenił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

– Cieszymy się, bo jest to już konkretny podpisany przez Ojca Świętego dekret opublikowany dzisiaj razem z innymi dekretami – oficjalne uznanie przez papieża cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. To znacznie przybliża oczywiście datę kanonizacji – powiedział bp Polak.

Jak dodał, taka decyzja była oczekiwana przez polskich biskupów. – Myślę, że z dużym spokojem obserwowaliśmy wiadomości, które do tej pory docierały. Były one nieoficjalne, pochodziły z sesji pracy Kongregacji ds. Świętych, a więc fragmenty podawane przez prasę nie miały takiego waloru jak ten dzisiejszy, już oficjalny dekret papieski – powiedział sekretarz generalny KEP.

– To potwierdzenie papieskie daje nam kolejną, nową nadzieję i głęboką radość (dla) Kościoła w Polsce, że będziemy mogli cieszyć się tak szybką kanonizacją Jana Pawła II – podkreślił bp Polak.

Pytany o powody decyzji o jednoczesnej kanonizacji dwóch błogosławionych papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII – bp Polak ocenił, że trudno cokolwiek domniemywać, taka jest wola papieża Franciszka.

– Myślę, że trzeba pamiętać, że Jan XXIII został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II. Ta kanonizacja, gdyby miała miejsce w jednym dniu, (…) podkreśli fakt nie tylko osobistej świętości tych poszczególnych osób, ale też prawdę o papieskiej posłudze – czy to Jana XXIII, czy to Jana Pawła II – która rzeczywiście była znakiem obecności Boga pośród swego ludu – ocenił bp Polak. Przypomniał też, że Jan Paweł II nawiązywał do dziedzictwa Soboru Watykańskiego II, zwołanego 51 lat temu przez Jana XXIII.

PAP, IAR, WP.PL

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się