Fest Ejsmontowski

29 czerwca br we wsi Wielkie Ejsmonty odbył się festiwal „Fest Ejsmontowski” zorganizowany przez miejscowy oddział legalnego Związku Polaków z Mieczysławem Łysym na czele. Także byli obecni przedstawiciele władz białoruskich i konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, który wysoko ocenił wsparcie polskiej mniejszości narodowej przez lokalne władze Białorusi.

Przed początkiem festu odbyła się msza święta „Za pojednanie narodów” w Kościele Świętej Marii i Sw. Jana Nepamuka.

Potem koncert odbył się w formie szlacheckiego balu. Wystepiły zespoły taneczne i muzyczne, działające przy Związku Polaków na Białorusi – taneczny zespóły Domu Polskiego w Lidzie „Kresowe Zabawy”, ”Kresowiacy”, artyści z Grodna, Ostrowca, Makarowców, Alekszyc, Starodworców i mejscowe chóry. Także pracowała wystawa polskiej literatury, malarzy, kolekcji etnograficznej z Grodzeńszczyzny i Mińskiego obwodu. Polską narodową kuchnię można było spróbować w kawiarni, zorganizowanej prze wiejskie stowarzyszenie imienia Woronieckiego. Mieczysław Łysy udzielił wywiadu lokalnej gazecie, w którym mówił o znaczeniu imprezy dla zachowania polskiej kultury.

Fest odbywał się w bardzo przyjażnej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku piękne święto powtórzy się.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Fest Ejsmontowski" 3 komentarze
  1. Bożena napisał(a):

    Konsul „wysoko ocenił wsparcie polskiej mniejszości narodowej przez lokalne władze Białorusi.”, szkoda że tak późno, cieszy, że nareszcie. Mam nadzieję, że to nie incydentalany udział przedstawicieli RP na uroczystościach, a co za tym idzie, że ktoś zaczyna przyjaźnić się z rozumem … „Najtrudniejszy pierwszy krok”… jak mówi piosenka, czas na kolejne … a te nie są trudne, wystarczy przestać szkodzić, wystarczy przestać przeszkadzać, wystarczy ogłosić, że nie ma Polaków dobrych i lepszych, że są wszyscy równi i równo traktowani, jak to pan Tusk mówi, :”nie możemy zgubić żadnego Polaka” . Póki co zgubionych jest wielu, ale to da się załatwić, oni są na „czarnych listach” ,zatem wystarczy zmienić kolor list.

  2. Grzegorz napisał(a):

    Trzymajcie się rodacy! Nie dajcie się oglupić uniokomisarzom- walczcie,aby wspierał Was Prezydent Łukaszenka:wbrew agenturze UE. Feminazistowska,socjalist.UE doprowadziła Polskę do bankructwa i wymierania!

  3. Grzegorz napisał(a):

    Jako Polak,obywatel RP,lekarz protestuję przeciwko wspieraniu przez UE i agenturalny „polski”rząd antypaństwowej opozycji-nielegalnego Związku Polakow na Bialorusi,przeciw deprecjonowaniu legalnego Związku P.Łysego. Trzeba być dumnym Polakiem i lojalnym obywatelem Bialorusi!

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się