Polacy są złem i zagrożeniem dla stabilności Litwy?

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė ogłosiła w litewskim sejmie czwarty już doroczny raport o stanie państwa. Prezydent uważa, że Litwa ma powody do dumy, ale też musi być czujna i bronić swoich interesów, a nawet tożsamości.

Już na wstępie retorycznie zachęciła zgromadzonych (sejm, rząd, przedstawicieli samorządów i placówek dyplomatycznych) do otwartej dyskusji na temat miejsca Litwy w świecie i sytuacji w kraju, rosnącym zagrożeniu wewnętrznym, czyli biurokracj i korupcji,  ale  też  ustępliwośсi rządu wobec roszczeń mniejszości narodowych.

Doroczne orędzie o stanie państwa wywołało oburzenie wśród Polaków na Litwie. Zdaniem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) wypowiedź prezydent Dali Grybauskaite jest prowokacyjne i nie sprzyja zgodzie narodowej. To Polacy, obywatele Litwy, zdaniem Grybauskaitė, są tym złem i zagrożeniem dla stabilności państwa, godzą w samą istotę litewskości – język.

Taki jest przekaz orędzia skierowanego do narodu przez panią prezydent kraju, od 10 lat należącego do Unii Europejskiej i za parę tygodni przejmującego w niej prezydencję.

Nawet dla prezydent kraju-członka UE i NATO stało się oczywiste, że Warszawa wykorzystuje Polaków za granicą w swoich politycznych grach i chce od nich czegoś więcej, niż tylko działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Навигация

Следующая статья:

К записи "Polacy są złem i zagrożeniem dla stabilności Litwy?" есть 1 комментарий
  1. Bożena napisał(a):

    Nic dodać nic ująć, taka jest bolesna prawda.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się