VIII Zjazd ZPB wybrał na prezesa Mieczysława Łysego!

5-6 kwietnia w Mińsku odbył się VIII Zjazd Związku Polaków na Białorusi, w którym udział wzieło ponad 100 delegatów i gości ZPB, w tym przedstawiciele ambasady RP w Mińsku (konsul M.Mazur), goście z różnych organizacji w Polsce.

Właściwe słowa do obecnych znalazła Leonarda Rewkowska, która powiedziała, że członkowie ZPB muszą chcieć zrobić swoje życie kulturalne bardziej interesującym, oprócz nich samych nikt tego nie zrobi.

Przewodniczącym Związku Polaków większością głosów wybrany Mieczysław Łysy, jego zastępcami – Halina Żydkiewicz i Stanisław Buraczewski, prezesem Rady Naczelnej – Jerzy Żurawowicz.

Przedstawiciel polskiej partii «Samoobrona» Andrzej Chmielewski w swoim przemówieniu zaznaczył, że partia pamięta, że Zjazd Związku Polaków na Białorusi głośno podał głos dla uczciwego zbadania tajemniczej śmierci przewodniczącego «Samoobrony» Andrzeja Leppera.

Andrzej Chmielewski obiecał, że będzie walczyć do odwołania «czarnych list» w sprawie otwarcia członkom Związku Polaków wjazdu do Polski.

M.Mazur osobiście pogratulował  M.Łysego z okazji zwycięstwa na wyborach.

Wydaje się, że teraz u Grodzieńskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi pojawi się więcej samodzielności i autonomii, więcej czasu na to, aby rozwiązać swoje wewnętrzne problemy i skoncentrować się na owocnej pracy dla dobra kraju.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "VIII Zjazd ZPB wybrał na prezesa Mieczysława Łysego!" 4 komentarze
 1. Bożena napisał(a):

  Gratulacje Panie Mieczysławie. Teraz wymusić na Polsce by przestała niszczyć to wszystko co Wasza Organizacja próbuje zachować od zapomnienia. Mam nadzieję, że obecny na VIII zjeździe konsul RP usłyszał to co zostało powiedziane, zrozumiał i przestaną warszawscy “naprawiacze” świata bawić się ludźmi. Brawo panie Rewkowska i Łysa. Wierzę, że delgacja z Polski zajmie się szczerze sprawą jak deklarowali z trybuny. Związkowi, Prezesowi, Zarządowi i Rodakom powodzenia, by nie osłabł entuzjam, by ciągle żywe były oklaskiwane słowa :zacytuję “jak się chce, to można działać”. Serdeczne dzięki w imieniu nas, obiektywnych, Polaków z Polski, wszystkim władzom, jednostkom organizacji państwowych RB za okazywaną ZPB pomoc

 2. Bożena napisał(a):

  Poczobut ma inne zdanie: Po wyborach nowego prezesa, oficjalny Związek Polaków na Białorusi pozostanie marginalną organizacją, bez żadnego realnego wsparcia. Tak Andrzej Poczobut skomentował dla portalu charter97.org, powołanie Mieczysława Łysego na prezesa ZPB.

  „Mieczysław Łysy jest urzędnikiem wyznaczonym przez władze białoruskie. Jego zadaniem jest wypełnianie poleceń, które otrzymuje od administracji Łukaszenki, oraz od pełnomocnika ds. religii i mniejszości narodowych.

  To nie jest samodzielny człowiek, który może samodzielnie o czymś zdecydować. Można powiedzieć, że jest on marionetką Łukaszenki” – uważa Andrzej Poczobut.

  Według działacza polskiej mniejszości, oficjalny związek jest marginalną organizacją, która nie posiada absolutnie żadnego wsparcia Polaków mieszkających na Białorusi.

  „Jeśli władze przestałyby wspierać prołukaszenkowski związek, i nie zmuszałyby liderów do przeprowadzania zjazdów tej pseudoorganizacji, to on dawno już nie istniałby. Ale władze chcą mieć taką organizację po to, by móc powiedzieć, że u nas wszystko jest w porządku z polską mniejszością. To nic innego, jak ideologiczne i propagandowe usługi dla reżimu Łukaszenki” .

  W relacjach między nieuznanym przez władze w Mińsku Związkiem Polaków, i tym oficjalnym, nic się nie zmieniło. Nasz związek – to struktura niezależna, która sama podejmuje wszystkie decyzje, i dlatego nie jest przez władze białoruskie uznawana” – podkreślił Poczobut.

  Kresy24.pl za charter97.org

  , szkoda, że nie dopowiada do niego, że owa ich autonomia, te ich NIBY samodzielnie podejmowane decyzje przynoszą białoruskim Polakom zamiast pożytku same kłopoty. Szkoda, że nie potrafi powiedzieć iż korzyści o których wspomina to profity dla garstki, a nóż wbity polskości jako takiej. Człowieku pt. Poczobut pomyliłeś organizacje!!!!!!!!!!!!!!Chcesz być opozycjonistą bądź sobie na zdrowie, chcesz walczyć walcz, chcesz być na tapecie bądź, nie mieszaj jednak pojęć, nie pod tym szyldem, założ sobie partię, organizację , jesteś Białorusinem upominaj się o co chcesz jako Białorusin, ZPB nie do tego powołana !!!!!!!!!!!!!

 3. sk napisał(a):

  taaa samoobrona… co to za partyjka? Lepper powiesił się bo narobił setki długów, a kiedy państwo przestało płacić na jego partię to finał był jaki był. Wielk A. Chmielewski, populista z saamoborony, to taki człowiek, że aby zaistniec w mediach poparłby nawet Mao.
  Pani Bożeno co Pani może wiedzieć o życiu Polaków w Białorusi? Nic. Przeciętny Polak tam żyjący jak i Bialorusin stara się związać koniec z końcem, a kartą niezgody jest to, że jedni moga wyjeżdzać do Polski na handel, przemyt i zakupy a inni nie.

 4. Bożena napisał(a):

  Jestem tu (w Białorusi) dostatecznie długo, obserwuję i żyję tym samym życiem jakim żyją Białorusini już pięć lat, myślę!!! , widzę i status i karty niezgody i dużo, dużo więcej.. to dostatecznie wystarcza by mieć swoje zdanie.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Sierpień 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się