Antypolskie nastroje w górę!

W lutym br. litewskie neofaszystowcy napisali nazistowskie napisy na ścianach Filii im. Antoniego Wiwulskiego wileńskiej Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela. „Litwa dla Litwinów”, „Polska nie” i inne napisy i symbole, prowokujące konflikt etniczny, po raz kolejny pojawiły się na obiektach, związanych z narodem polskim.

Należy zauważyć, że w Litwie w 2012 roku podobne litewskie nacjonalistyczne slogany pojawiały się na Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego i grobie Jego Matki. W listopadzie ubiegłego roku, kiedy chuligani przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie umieścili też transparent z pogróżkami pod adresem europosła, przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego oraz imitacje ładunków wybuchowych.

Niestety, trzeba sobie przypomnieć podobne prowokacje przeciwko Domu polskiego w Lidzie, gdzie znajduje się Lidzki oddział Związku Polaków na Białorusi, w końcu 2011 roku, kiedy została znaleziona petarda w pakiecie, a w drzwiach pojawił się namalowany sprayem napis.

Nie zdejmując winy z antypolskich wandali za wykonane przez nich, trzeba zaznaczyć, że część winy za to spoczywa na takich ludziach jak Andrzej Poczobut, który swoimi negatywnymi artykułami powoduje niezadowolenie miejscowej ludności, a także na polskich politykach, którzy prowokują etnicznych Polaków na Litwie i Białorusi w walkę polityczną z kierownictwem kraja zamieszkania.

Ponadto, nie można wykluczyć, że takie chuligańskie wybryki korzystne i wywołane przez niektórych polskich polityków do zwiększenia napięcia i konfliktu w krajach.

W internecie od dawna jest szeroko dyskutowano to, że dla pomyślnego rozwoju polskiej kultury nie są potrzebne głośne polityczne konfrontacje. Jednak niektóre polityki w Warszawie zajęci jedynie swoimi karierami i nie zwracają uwagi na to, jak po ich słowach i działaniach będą żyli proste ludzie na Litwie i Białorusi.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Antypolskie nastroje w górę!" есть 1 комментарий
  1. Bożena napisał(a):

    Niestety tak to jest, że zamiast pomagać Polska jedynie szkodzi i demontuje to co funkcjonowało w miarę normalnie. Politykom warszawskim daleko jest od zajmowania się losem społeczeństwa w swoim kraju, a ta część którą niby bronić trzeba przed reżimami, prześladowaniami etc. służy jedynie za „mięso armatnie” w wojnach i wojenkach, które w konsekwencji służą jedynie jak to już napisano karierom. Tyle, że kariery to sprawy ulotne, niestety oni są krótkowzroczni, a może raczej zbyt pazerni by myśleć innymi niż własny (osobowy) interes.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się