Wkrótce zjazd legalnego Związku Polaków na Białorusi

5 – 6 kwietnia br. zaplanowano przeprowadzenie zjazdu ZPB i wyborów nowego przezesa Związku Polaków na Białorusi. Już w styczniu przewodniczące wiejskich i osiedlowych działów ZPB okreslili datę przeprowadzenia sprawozdawczo-wyborczych zebrań. Do 20 lutego na tych zebraniach będą wybrani przewodniczący zarządu, kadry kierownicze, a także delegaci na okręgowe konferencje ZPB zgodnie z przepisami obowiązującymi. Do końca lutego odbędą się powiatowe konferencji i zostaną wybrani delegaci na okręgowy zjazd Związku Polaków.

1 – 5 marca odbędą się regionalne konferencje i zostaną wybrani delegaci na 8 zjazd organizacji, który odbędzie się w Grodnie albo w Mińsku.

Setki ludzi już wyrazili zamiar zostać delegatami na zjazd do określenia przyszłości organizacji. Na podstawie ostatniego spisu ludności w roku 2009 w kraju mieszka 294,5 tysiące polaków i ZPB jest największą organizacją, która corocznie organizuje i bierze udział w kilkudziesięciu imprezach regionalnego i krajowego poziomu.

Organizacja ta, mimo prześladowań oficjalnej Warszawy, cieszy się zasłużonym zaufaniem i szacunkiem ludzi.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Wkrótce zjazd legalnego Związku Polaków na Białorusi" есть 1 комментарий
  1. Bożena napisał(a):

    Oficjalna Warszawa rozmontowała, rozbiła i zniszczyła polskość, konsekwentnie niszczy i cynicznie uprawia dywersję choć oficjalnie w dalszym ciagu udaje, że ta polskość jest jej najważniejszym, priorytetowym i nieomal mesjańskim obowiązkiem, tak po kordianowsku cierpi katusze. I ja się nie dziwię, że cierpi, bo jednak wśród społeczenstwa jest nas trochę odważnych, co to reagują na fałsz , zakłamanie, prowokacje, cynizm , jawną dyskryminacje i obnaża reporterskim przekazem te wszystkie nikczemne poczynania.
    Cierpi biedna oficjalna Warszawa bo fakty mówią zupełnie co innego niż mity, a obalać mity coraz trudniej. Chciałoby się by tych faktów było coraz więcej, by szerzej się o nich mówiło, by ZPB szerzej informował o organizowanych przez siebie, o współorganizowanych z władzami Białorusi przedsięwzięciach jakie promują, kultywują polską historyczną obyczajowość, kulturę, na wielu, wielu uroczystościach, imprezach, które muszę tu dodać znam, widziałam i jestem pod wrażeniem ich bardzo wysokiego poziomu. Niestety nie ma zgody polskich władz na emitowanie takiego obrazu i takich elementów działalności Polaków zrzeszonych w organizacji i pomocy im w tym władz białoruskich. Społeczeństwo dowiaduje się faktów przypadkowo, z opowieści, którym przy takich okazjach towarzyszy , niestety, niedowierzanie. Dopiero gdy pokaże się zdjęcia, zarejestrowane kamerą filmy z uroczystości, polskich mszy, jakiś egzemplarz gazety, która wydawana jest w języku polskim , dopiero wówczas niedowierzanie zamienia się w zainteresowanie. A zainteresowaniu jakże często towarzyszą autentyczne łzy wzruszenia, że można właśnie tak i że tak to jest autentyczne i pewnie trochę ze wstydu te łzy, że wcześniej ulegało się i powtarzało za wrogą medialną propagandą bzdury i budy i mity jakie na rzecz tej propagandy rozpowszechniają awanturnicy objęci „błogosławieństwem” decydentów.
    A gdy jeszcze dodać do tego paranoicznego zafałszowanego przekazu fakty o tym jak to nasi dyplomaci ignorują zaproszenia na takie imprezy, jak to można spotkać na nich przedstawicieli innych państw, którym widać na sercu faktycznie leży promowanie kultury bliskiej ich sercom, a nasi omijają je szerokim łukiem, jawnie i bez zahamowań ignorują, dyskryminując w ten sposób nie co innego jak polskość, to jedyne co się ciśnie na usta to … a to się nie nadaje do kulturalnego przekazu.
    Dlatego więcej trzeba tego autentycznego opowiadania o tym co słychać u Polaków na Białorusi, co słychać u Białorusinów polskiego pochodzenia, bo to jednak obywatele białoruscy, więcej trzeba przekazu. I życząc organizacji owocnej , twórczej i spokojnej działalności chcę zwrócić uwagę, że należy wszelkimi możliwymi kanałami docierać do przeciętnego członka polskiego społeczeństwa. Warto się chwalić, bo jest naprawdę czym.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się