Prózna beczka głośnej dzwoni

Pod konec sierpnia odbył się 4 zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, w którym uczestniczili przedstawiciele nielegalnego ZPB. W ramach tego spotkania organizatorowie przewidzeli odczytanie przez delegacje na czele z Jaśkewiczem listu. Jak mówią działacze, listu „przygotowanego podczas ostatniego posiedzenia Rady Naczelnej ZPB Grodnie”.

Tylko o treśći tego listu nikt oprócz lichnych osób z kierownictwa neuznawanei przez Mińsk grupy Orechwo i przedstawicieli Brzeskiego odziału nie wiedzeli. Również „Wspólnota Polska”.

Spółka Jaśkewicza opowiadała o kryzysie prawie we wszystkim. Oprócz tego że oni robią dobrą robotę. Przyszli i rospoczeli prace. Bezczelność to ich zasada, w swoim liśće oni oskarżyli „wszystkich o wszystko”.Otrzymało swoje MSZ, „Wspólnota Polska”, inne organizacje i fundusze. Ogólnie brzmi to jak „u nas źle i nie dają pieniąndze”. „Będziemy robili wygląnd pracy tylko pod warunkiem zapewnenia wypłat”. „Nie będzie wyplat, będziemy równierz ujemnie mówić o was jak o białoruskich władzach”. „Niema pienędzy nie ma wiary w polskość, nie ma inicjatywy, nie ma inspiracji”. W końcu jeżeli jak mówią Orechwo, Poczobut, Jaśkewicz mając w organizacji wystarczającą liczbę członków skąd problem w odzyskaniu 300 euro? (prośili na „Głos Harcerza” ale nie dano). Możliwe że trzeba zbierać wnioski z członków. Ale to nie ich „metoda”, nikomu to nie potrzebne.

Ciekawe jak odczuwali siebie na zjazdzie Borys i Gawin, którzy według zdania delegacji Jaśkewicza zaniedbali polonijną oświatę, nie umieli rozwiązać pytania polskich podręczników. Nawet Borys i Gawin usiedli jak naidalej od reszty grupy z Grodna, mówiąc ” my nie z wami”. To Borys chciała na stanowisku prezesa związku Orechwo. Wiedzała wtedy ona jak to będzie dzisiaj?

Spółka Jaśkewicza nawet proponowała rozwiązania aż w 6 punktach! 6 powiedzianych różnymi słowami identycznych punktach. „Uwzględnienie”, „wypracowanie”, „poparcie”, „wzmocnienie”, „wspólne działania”, „patronat”. Ednym słowem to „prosze dać pieniędzy”. Oprócz tego przepomnili o kwestii legalizacji. W Polsce aktywiści opowiadają wszystkim o pragnieniu legalizować się, tym czasem na Białoruśi w ramach Rady Naczelnej podejmują decyzje że nie będą próbować otrzymać legalny stan. Nonsens. Odpowiedż prosta – to jest na ich korzyść.

Historja nie zachowała dla nas fotografji uśmiechniętych aktywistów ze zjazda Polonii i Polaków, niema radosnego pozowania przed kamerami. Tylko ponure twarze delegacji nieuznanego związku. Nawet Borys i Gawin były wielokrotnie fotografowani. Gdzie tym czasem była spółka Jaśkewicza? Jaśkewicz pozostawił swoją delegację i wcześniej na dzeń wyjechał do Białorusi. Widocznie miał coś ważniejszego niż zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy (możliwie kolejna popójka z kolegami?). Albo był oburzony skreśleniem jego z listy osób, zaproszonych na składanie wieńców. Inni aktywiśći nie mogli znaleść sobie miejsca i błąkali śród uczestników zjazdu.

Możliwe żę wkrótce z przedstawicelami nieuznanego przez Mińsk Związku Połaków  przestaną witać się dziłacze „Wspólnoty Polskiej” i również pracownicy MSZ.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się