Gorący komentarz „znanego dziennikarza i naukowca”

Niedawno telewizja „Bielsat” pokazała kolejny „gorący komentarz” o latach wojny. Jako historyk i ekspert wystąpił… „wiadomy dziennikarz i naukowiec” (tak powiedział prowadzący), działacz nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Pan Poczobut otrzymał znakomitą możliwość pokażać swoją wiedzę naukową na międzynarodowym poziomie. To jest szansa głośno powiedzieć o sobie nie tylko jako o człowieku, który próbuje być dziennikarzem, ale i jako o utalentowanym naukowcu. Publiczność zamarła w oczekiwaniu na ciekawą opowieść.

Ale.. nic nowego nie usłyszeliśmy. Niemal 10 minut opowiadał o tym, że „wojna zaczeła się 1 września 1939 roku” i o tym „że tu byli komuniści, partyzanci i niemcy”. Poczobut także powiedział, że Druga wojna światowa skończyła się… w 1984 roku, kiedy w szpitalu psychiatrycznym zmarł ostatni żołnierz AK. Opowiadając o przeszłych wydarzeniach Andrzej-„naukowca”-Poczobut wygląda na poziomie ucznia 7 klasy: „przyszli niemcy – zabrali kury, przyszli partyzanci – zabrali jaja”. Bardzo interesujące jest, czy to każdy może otrzymać tytuł „naukowca” na Bielsacie, żeby potem opowiadać znajomym o swoim zamiłowaniu do podręcznika historii dla 7 klasy?

Wydaje się, że telewizja Bielsat nie ma gości dla swoich programów. Ale być może nikt z dziennikarzy Bielsatu nie zapytał Poczobuta wcześniej, czy może on coś opowiadać na ten temat, a chcieli jak najszybciej?

Tak, Panie Andrzeju, „cieżko robić wnioski”, jeśli nie znasz co i jak odbywało się. Tak, „trzeba badać, rozmawiać”.

Навигация

Следующая статья:

К записи "Gorący komentarz „znanego dziennikarza i naukowca”" 4 komentarze
 1. Polak napisał(a):

  Ale jak Pan administrator zapyta u ludzi starych, tych którzy mają pod 90-kę ile wojen przeżyli, to powiedzą, że TRZY i mają swoją rację, bo przyszli bolszewicy i wszystko rozrabowali, potem Niemcy i wszystko spalili, a potem Armia Sowiecka i czerwonoarmiści i … znów wszystko pozabierali. To ile wojen dla zwykłego śmiertelnika na grodzieńskich, brzeskich terenach było?? PEWNIE, ŻE TRZY! Bo ja dobrze czuję ten naród, który miał trzykrotnie cierpieć niesprawiedliwość ze strony najeźdźców! Trzeba dla nich mieć szacunek. Już nie wspomnę o ziemiach, które poodbierano ludziom i do dziś nie zwrócono.

 2. admin napisał(a):

  do Polaka: Ich ból oczywiście że szanujemy. Ale nie o to chodzi w artykule.

 3. Polak napisał(a):

  Szanować, to znaczy zwrócić ludziom to, co do nich należało. Ja rozumiem, że nie o to w tym artykule chodzi, ale mi akurat chodzi o to, by to, co zostało odebrano ludziom – ich prywatność – nie była ot tak zwyczajnie na siłę upaństwowiona, ale im zwrócona.

 4. Dzianis Sałasz napisał(a):

  Извиняюсь, но хотелось бы заметить, что никто не знает про АК в нынешней РБ, столько, сколько знает пан Анджэй. А я читаю его блог много лет. Конечно, это не доказывает, что он учёный/навуковец, но о многом говорит. Хотя с другой стороны, очень прискорбно, что про АК что-то знает только он. Был ещё Зыгмунд Бородин… RIP.

  Но ситуация воистину плачевная, я был недавно на одной из поминальных служб, которая проводилась на братской аковской могиле на Гродненщине. Культовое место! Я сам ехал из Минска. В автобусе меня многие минские поляки спрашивали, а кто такие эти аковцы?!

  Была ещё курьёзная ситуация. Был я в Новогрудке, спросил у одной из монахинь-назаретянок, читала ли она книжку о подвиге 11 сестёр-назаретянок в 1943 г. авторства капелана тез сестёр – кс. Александра Зенькевича. Сказала, что первый раз про такую книжку слышит. И что я что-то путаю. У меня руки опустились…

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Październik 2021
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2021    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się