Do Grodzieńskiej szkoły polskiej chcą wprowadzić rosyjskojęzyczne klasy

Wydział oświaty chce przenieść kilka klas z sąsiadującej przepełnionej szkoły rosyjskojęzycznej. Rodzicy boją się, że nowe klasy stopniowo zastąpią polskie.

36 szkoła wybudowana 16 lat temu za pieniądze państwa polskiego. Budynek należy teraz do Związku Polaków na Białorusi. Nauczanie odbywa się tu w języku polskim.

Dzieci uczą się w pierwszej zmianie. Jest możliwość do wprowadzenia dodatkowych klas. Obok znajduje się szkoła 27, gdzie naucza się 1850 uczniów, ale ma tylko 1200 miejsc. Dlatego wydział oświaty podjął decyzję wprowadzić do szkoły polskiej 2 początkowe klasy z 27 szkoły razem z nauczycielami.

Rodzicy nie chcą pomagać w załatwianiu lokalnych problemów rejonu Dziewiatowka. Mówią aby uczniowie przychodzili do polskiej szkoły i nauczali się w języku polskim.

Nielegalny Związek Polaków z Anżeliką Orechwo na czele próbuje zorganizować debatę publiczną. Cele zrozumiałe – chcą zarobić punkty jako bojowniki w sprawie oświaty polonijnej na Białorusi, nic nie robiąc. Dzieci kogoś z grupki Orechwo do szkoły polskiej nie chodzą. Córka Poczobuta naucza się w szkole rosyjskojęzycznej. Żadnej pomocy nikt z nich dla szkoły nie udzielał. To tylko PR.

Mimo tego, że szkoła była pobudowana za polskie pieniędzy, z 2005 roku żadnej pomocy z Polski nie otrzymała. Utrzymaniem budynku zajmuje się państwo białoruskie. Wynagrodzenie nauczycieli także jest wypłacane z budżetu Białorusi.

Legalny Związek Polaków na Białorusi, chociaż formalnie jest właścicielem szkoły, nie może rozwiązać jej problemów – nie ma finansów. Ich deklaracje, że pytanie będzie rozpatrywane na najbliższej Radzi Naczelnej, nic nie znaczą. Jeśli teraz przekazać im szkołę, to ona będzie zamknięta.

Навигация

Предыдущая статья: ←

К записи "Do Grodzieńskiej szkoły polskiej chcą wprowadzić rosyjskojęzyczne klasy" 7 komentarzy
 1. Polak napisał(a):

  Jedynym właścicielem polskiej szkoły jest ZPB i zgodnie z prawem białoruskim tylko p. Mieczysław Łysy może stawić warunki i decydować o przyszłości tej szkoły.

 2. Kowalski napisał(a):

  „Mimo tego, że szkoła była pobudowana za polskie pieniędzy, z 2005 roku żadnej pomocy z Polski nie otrzymała”. To jest normalne klamstwo. Polska Szkola w Grodnie od czasu swego otwarcia cały czas otrzymywała i otrzymuje różnego rodzaju pomoc od Polski. Ostatni przykład – przekazanie pare miesiecy temu przez Konsulat kilka komputerów dla polskiej szkoły w Grodnie.

 3. Polak napisał(a):

  Chodzi o utrzymanie szkoły polskiej i pensje, a nie o jakieś 10 czy 15 komputerów – to drobiazg i każdy szanujący się i w miarę zamożny Polak z Białorusi może na to sobie pozwolić i ofiarować takie komputery.

 4. Kowalski napisał(a):

  A co, Białoruś jest taka biedna, że nie może wypłacać pensje dla nauczycieli, którzy uczą dzieci białoruskich obywateli? Dzięki Polsce, że za pieniędze polskiego podatnika została wybudowana taka piękna szkoła. A Białoruś obiecała wybudować jeszcze jedną taką szkołe, ale obiecań swoich nie wykonała.

 5. Polak napisał(a):

  Udaj się do Ministerstwa Edukacji RB i podyskutuj, bo ja wiem, że polscy nauczyciele pracujący w polskich szkołach w Białorusi od 6-ciu lat otrzymują pensje od MEN RB w rublach białoruskich. Napadasz i nie wiadomo na kogo, nie posiadając żadnych faktów, „Kowalski”. Jak Ci wszystko jest nie tak, to pracuj społecznie i poprzez ZPB dokonaj zmian w lepszą, jak Ty widzisz, stronę. A to jak mówią: Сам ня гам і нікому ня дам.

 6. Kowalski napisał(a):

  Jedyny polski nauczyciel pracuje w Polskiej Szkole w Grodnie. To jest nauczyciel fizyki Pan Ryszard Szczęsny. I to pracuje ostatni rok. O jakich nauczycielach z Polski ty mówisz, „Polak”? Jak zawsze, wykazujesz swoje zdolności w pisaniu bzdur. W dodatku jesteś chamem, bo my z tobą nie jesteśmy na ty.

 7. Polak napisał(a):

  Białoruskie Państwo z pewnością nie potrzebuje żadnych polskich nauczycieli. Było – minęło i nie powróci i nie ma na to potrzeby, Kowalski, zapamiętaj i uświadom to sobie.

  Druga sprawa, aby się napić dobrego i nawet bardzo dobrego piwa, Pan Kowalski wcale nie musi kupować całego browaru – rzecz jasna to w przenośni.

  Trzecia sprawa, Polska nigdy nie zbudowała Polskiej Szkoły w Białorusi, jedynie GMACH, zaś SZKOŁĘ z prawdziwego zdarzenia musimy tworzyć MY – Polacy z Białorusi, ot, taki Kowalski, Gawin, Porzecki czy Prezes M.Łysy.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Sierpień 2022
P W Ś C P S N
« Lip    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się