Zwrót p.o. prezesa ZPB Mieczysława Łysego

Drodzy Rodacy w kraju i za granicą! Szanowni Państwo!

Wychodząc z inicjatywą przygotowania i przeprowadzenia wspólnego Zjazdu Związku Polaków na Białorusi wzywam wszystkie zwaśnione strony naszej organizacji do wspólnego wysiłku w celu zjednoczenia wszystkich Polaków.

Od wielu lat obserwuję sztucznie podsycany konflikt i podział spójnej i jedynej struktury ZPB.

Rozłam zaistniał nie wśród zwykłych Polaków, a wśród dążących do władzy i panowania grupki ludzi, samozwańczo mianujących się liderami.

Działania te jednak nie podważają wiarygodności nadal patryotycznie nastawionego społeczeństwa w naszym kraju, jednak powodują, że większość aktywnych członków ZPB zrezygnowała z członkostwa. Tak dalej być nie może i nie powinno!

Ostatnie lata tak jednej, jak i drugiej stronie pokazały, iż bez współdziałania na rzecz zachowania polskości na Białorusi niczego nie możemy osiągnąć na większą skalę! Nadal tkwimy w martwym punkcie. Jestem głęboko przekonany, że nasi przodkowie, dając nam życie wraz z dziedzictwem, do którego należymy, nie chcieliby, żeby poróżniły nas sprawy materialne, błahe i przemijające. Przyszedł czas i Was, szanowni Państwo, do tego wzywam, abyśmy się wznieśli ponad własne ambicje i zrozumieli, że jesteśmy na Białorusi mniejszością narodową i jeśli będziemy dalej tkwić w podziale, to będziemy nikim.

W związku z przygotowaniami do Zjazdu ZPB w 2013 roku zwracam się również do polskich urzędów konsularnych na Białorusi oraz Polaków poza granicami naszego kraju prosząc o wsparcie nas i żeby pozwolili nam samodzielnie zdecydować o losie naszej polskiej rodziny.

Jestem otwarty na wszelkie dobre inicjatywy i zapewniam Państwa, że będę czynił wszystko, aby doszło do porozumienia pomiędzy nami.

POWRÓĆMY DO NASZYCH KORZENI Z POKORĄ I WZAJEMNĄ MIŁOŚCIĄ, ODBUDUJMY WZAJEMNE POSZANOWANIE, STWÓRZMY ZDROWĄ I WSPÓLNĄ STRUKTURĘ ZWIĄZKU.

Zapraszam do dyskusji oraz dialogu wszystkich Polaków mieszkających na Białorusi.

Z wyrazami szacunku

p.o. prezesa ZPB                                                                   Mieczysław Łysy

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Zwrót p.o. prezesa ZPB Mieczysława Łysego" 10 komentarzy
 1. HALNY napisał(a):

  Najpierw chyba trzeba takie farum jak tu nauczyć normalnie pisać a najważniejsze po polsku! Aby raz nareszcie skończyło się tu własnie szkalowanie i bez podstawne oskarżanei róznych działączy a i władz polskich w tym Konsulów; a potem dopiero możemy myśleć o wsparciu inicjatywy Pana Łysego.

 2. admin napisał(a):

  Nikt tu nikogo bezpodstawnie nie szkaluje, panie konsulu. Pisana jest tylko prawda o „działalności” niektórych działaczy, w tym konsulów. Jeżeli prawdziwa krytyka postrzega się jak szkalowanie, to o czym można rozmawiać z panem.

  Redakcja polaki.org nie ma nic wspólnego ze zwrotem pana Łysego. Tylko rozpowszechniamy informację umieszczoną w gazecie Głos znad Niemna. Dlatego nie trzeba pisać tu jakichś warunków rozpatrywania propozycji prezesa ZPB.

 3. Jozef napisał(a):

  Inicjatywa Pana Lysego bylaby godna uwagi, gdyby nie fakt, ze czas minal!
  Watpie, ze ktos o zdrowych umyslach, bedzie wchodzil w to bagno.
  Z kim mialby Pan Lysy toczyc dyskusje??? Z grupa oszolomow pod dowodztwem Orechwo i Poczobut, a moze z przebieglym Gawinem, ktory cala organizacje zrujnowal, a moze z zadufana w sobie Borys (czyzby wrocila ze swoich wojazy, a moze imprezuje w miescie rodzinnym w ukryciu, na brak kasy nie musi narzekac za uslugi tu i owdzie), a moze z Kruczkowskim, ktory wszystko przegapil i zgubil.
  A konsulow tylko zal. O wszystkim wiedza, wszystko widza, a milczec musza. Zabawa nadal trwa dla niektorych, tylko zabawki nie nadaj sie do gry.

 4. HALNY napisał(a):

  Co do inicjatywy Pana Łysego – każdy działacz środowisk polskich, każdy nawet zwykły białorusin zawsze bedzie popierać inicjatywy zmierzające do wspólnego działąnia na rzecz kultury polskiej na Białorusi; martwi fakt iż tak jak Polacy w Wilnie mogą się zgromadzić i zamanifestować swoją obecność na Litwie – to neistety na Białorusi tego nie można zrobić;
  Też każdy obywatel RP będzie popierać takie inicjatywy – kiedy tylko zobaczy że nie ma wzajemnego podjudzania i fałszywego oskarżania; owszem być moze niektórzy ludzie już za długo są przy garnuszku…..ale nie daje to prawa rzucania fałszywego świadectwa.

 5. Jan napisał(a):

  Jestem całym sercem za incjatywą P.Łysego.To że trochę niefortunnie sformułował zdanie,nie znaczy że zrobił to celowo.Powinniśmy taką incjatywę tylko wesprzeć i to możliwie jak najszybciej i najlepiej.Nie powinniśmy zastanawiać się czy to ma być Poczobut,Orechwo czy Pan Gowin?Ludzie najlepiej wiedzą kto i dlaczego powinien być w zarządzie.Sami wybiorą.Konsul i urzędnicy z RP powinni pomóc finansowo przy organizacji takiej imprezy i ewentualnym wsparciem obie organizacje.Wstyd mi że na Białorusi istnieją tylko dwie polskie szkoły(nauka po polsku)a politycy zajmują się bzdurami.Jeżeli nie zmieni się podejście naszych urzędników do naszej mniejszości,to stracimy ją bezpowrotnie.Zostawmy politykę.Więcej polskich szkół,to więcej wykształconych młodych rodaków.Szkoły trzeba wyposażyć w sprzęt.Zwiększyć ilość miejsc w polskich szkołach dla rodaków z Białorusi.Nie tylko uczelnie.Szkoły średnie,też mogłyby przyjmować uczni.Również strona białoruska powinna zrozumieć że tzw.”mały ruch graniczny” przyniesie korzyść obu krajom.

 6. Polak napisał(a):

  Panie Halny, delikatnie mówiąc, nie leź tam, gdzie Cię nie chcą!

  Będzie tak, jak chcą sami Polacy w Białorusi, Amen!

 7. Polak napisał(a):

  Panie Halny pisz po polsku sam:

  „…bez podstawne oskarżanei róznych działączy” – 1 błąd i 2 palcówki w połowie zdania ”

  Czy muszę je poprawiać? Czy sam dasz sobie radę?? 🙂

  Dodam jedynie, że tak było w Waszym środowisku, jest, ale być nie musi – ktoś puści bąka, a koledzy przyjmują ten smród za burzę.

 8. Jozef napisał(a):

  O szkolnictwie polskim trzeba bylo myslec w 2005 roku, a nie na sile (przy pomocy szantarzu i lapowek) wsadzac belferke Anzele Borys.
  Dwie wspaniale szkoly w Wolkowysku i Grodnie. Niech podziekuja „wybitni dzialacze” bylym dyrektorom za zdrowy rozsadek i przeprosza za wyrzadzone krzywdy im, ich rodzinom, nauczycielom.

 9. Jan napisał(a):

  Józef:Mamy obecnie rok 2012,a co się stało,to sie nieodstanie.Trzeba po prostu pomyśleć,co zrobić,aby takiej sytuacji więcej nie było.Ciekaw jestem,czy był jakiś odzew z drugiej strony?Gdzieś wyczytałem że Poczobut i Orechwo „myślą” nad w/w propozycją,ale że z myśleniem u niektórych bywa ciężko,więc się pytam czy jakakolwiek odpowiedż została udzielona P.Łysemu?

 10. Polak napisał(a):

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Polacy-musimy-sie-zjednoczyc-bo-zginiemy,wid,14346014,wiadomosc.html?ticaid=1e218

  „…Szefowa ZPB uznawanego przez Warszawę Andżelika Orechwo oraz prezes Rady Naczelnej Andrzej Poczobut powiedzieli, że nie czytali jeszcze listu Łysego, ale do propozycji wspólnego zjazdu odnieśli się z rezerwą. – Jesteśmy zawsze gotowi do rozmów, ale z osobami, które podejmują decyzje, czyli z władzami Białorusi, bo to one decydują o tym, jaki jest kształt tamtej marionetkowej organizacji – powiedziała Orechwo.

  Poczobut uważa natomiast, że rozmowom o zjednoczeniu nie sprzyja obecnie sytuacja na Białorusi. – Generalnie sytuacja polityczna na Białorusi jest bardzo napięta. Wydalono polskiego ambasadora i na tym tle nie ma żadnej atmosfery do prowadzenia rozmów na ten temat.(…) W każdej chwili może nastąpić nawet uderzenie w Związek Polaków – powiedział…”

  Cóż za bezczelność ze strony p.Orechwo i Pocobuta?? Przecież z nimi nie da się spokojnie ani rozmawiać ani pracować!! Niech zostawią sprawy Polaków i idą w politykę i niech się bawią. Ja bym z nimi nie rozmawiał i nie zapraszał do rozmów. To – nonsens!

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Grudzień 2022
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się