Lekcje języka polskiego

Lekcje języka polskiego (Уроки польского) – mianowicie tak brzmi nazwa filmu, wyemitowanego wczoraj przez białoruską państwową telewizję Białoruś 1.

W filmie można zobaczyć temat o przyjacielu Andrzeja Poczobuta – Władysławie Tokarewie, prezesie Witebskiego oddziału „Białoruskiego frontu ludowego”. Widzimy, jak odbywa się nabycie polskiej wizy (pisaliśmy o tym niejednorazowo). W Grodnie też sprzedają podobnie. Z tego i karmi się rodzina Orechwo i przyjaciele. Napewno Władysława uczył zarabiać jego dawni kolega Andrzej Poczobut.

Teraz Tokarew ma azyl w Polsce. Działacz Związku Orechwo Aleksej Salej, który rozpowszechniał pornografię, też. Czy odnajdą się w Polsce uczciwi ludzie, którzy zwrócą się do Ministerstwa sprawiedliwości z pytaniem, dlaczego ci ludzie otrzymują azyl gdy ich trzeba wsadzić do więzienia?

O tym z kim współpracują polscy dyplomaci, oni wiedzą. Wiedzą i o niewłaściwym wykorzystaniu finansów. Jak powiedział Michalewicz „jak by mnie nie traktował ambasador, on będzię spełniał moje prośbe”.

К записи "Lekcje języka polskiego" 21 komentarzy
 1. Polak napisał(a):

  Uczciwych ludzi w Polsce pod dostatkiem i nie należy tak stawiać pytania, autorze /jest to obraźliwe postawienie pytania/! Tylko kto tych uczciwych ludzi chce słuchać? W ten sam sposób i Pan/Pani może napisać do MSW czy MSZ i list Pani/Pana wyrzucą do kosza. Rozwiązań należy szukać na szczycie, niestety, bo tylko tam one są możliwe!! Ale droga na szczyt nie dla wszystkich otwarta. Podejrzewam, iż jest tak wszędzie.

 2. Witebski napisał(a):

  Władysław Tokarew dla stworzenia oddzialu grupki Borys w Witebsku zebrał zwolenników nie tylko BNFu, ale i innych opozicyjnych organizacji i WSZYSTKIM proponował wstąpić do ZPB. Najważnejszym argumentem była proponowana im wiza Schengenska. Jak widać z filmu, dla innych to kosztowało 300 euro.

 3. Witebski napisał(a):

  Zapomniałem dodać, sam pan Tokarew nigdy polakim NIE BYŁ i nie miał polskich korzeni.

 4. Polak napisał(a):

  to raz jeszcze ukazuje brak dobrej woli ze strony konsulatów i pełną kompromitację dyplomatów

 5. halny napisał(a):

  I po raz kolejny widać wyraźnie o co komu chodzi!!! Szanowny Panie Polak – czyżby Pan nie miał wizy???

 6. Jan napisał(a):

  halny:Prawem każdego Polaka jest/powinno być posiadanie polskiej wizy.Niezależnie od poglądów i politycznych opcji.Różnorodność naszą podkreśla nawet przysłowie : Gdzie Polaków dwóch,tam są trzy różne zdania.
  Zbulwersowany też jestem że nasze MSZ dało się zmanipulować grupie oszołomów,która praktycznie w imieniu naszego rządu decyduje o prawie odwiedzin ojczystego kraju.Czy dyr.polskiej szkoły z Wołkowyska jest zagrożeniem dla Polski?Czy 70 lub 80 letni rodacy po przyjeżdzie do Polski wywołają rozruchy i obalą rząd?
  To my powinniśmy zabiegać o względy ludzi ktorzy dbają poza granicami(bez naszej winy)o kulturę i j.polski.

 7. HALNY napisał(a):

  Szanowny Pani Janie – kiedyś na tym forum wdawałem się w polemiki; obiecałem sobie że nie będe tego robić – ale postaram się spokojnie odnieść się do Pana wypowiedzi; zgadzam się z Panem całkowicie co do tego iż faktycznie wielu ludzi działających na rzecz podtrzymywania korzeni polskich na Białorusi wykonuje wspaniała pracę i zasługują na to aby byli traktowani jak inni działacze, czyli mieli swobodę otrzymania wizy, otrzymania Karty Polaka; ale też proszę zwrócić uwagę że niektórzy swego czasu negatywnie wypowiadali się o Państwie Polskim, o jego ustawowych organach – Rządu, Parlamentu itp. Czy Pan przyjąłby w swoim domu osobę która szkaluje Pana na każdym kroku, obrzuca błotem, popiera negatywne opinie o Panu itp; tak też Rząd Polski traktuje te osoby. Ale też nie do końca bo jak Pan zauważył obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie – i osoby te które miały problemy z otrzymaniem polskiej wizy – otrzymują ją; wystarczty odrobina wysiłku i udac się do Konsulatu – a napewno osobom takim będzie udzielona wszelka pomoc; też zmiana w strukturach ZPB (odejście Siemaszki), jak też ostatnie wypowiedzi pani Borys sugerują jasno iż idzie ku lepszemu; tak że zmiany są widoczne i namacalne; i nawet dyr. Szkoły z Wołkowyska przypuszczam że spokojnie otrzyma wizę i z dziecmi ze szkoły będzie mógł wjechać do Polski; pozdrawiam

 8. Polak napisał(a):

  „niektórzy swego czasu negatywnie wypowiadali się o Państwie Polskim, o jego ustawowych organach – Rządu, Parlamentu itp. Czy Pan przyjąłby w swoim domu osobę która szkaluje Pana na każdym kroku, obrzuca błotem, popiera negatywne opinie o Panu itp; tak też Rząd Polski traktuje te osoby” – należy odwrócić kolejność rzeczy i wszystko stanie na miejsce, bo to Rząd RP od 2005 roku szkaluje uczciwych Polaków i to, że komuś nie wytrzymały nerwy i źle się wypowiedział o Rządzie, nie wcale oznacza, że nie kocha Polski i Polaków. Różni są ludzie i różny jest ich poziom inteligencji. Rząd powinien dbać o wszystkich Polaków.

  Dodam, że z Siemaszką chętnie się spotkam w moim domu i poczęstuję go, chociażby po to, aby mu pewne rzeczy wyjaśnić i zmienić jego tok myślenia i prosić go o powstrzymanie się od ostrych słów. Halny nikogo nie chce na oczy widzieć, jak i Rząd RP, kto ma odmienne zdanie. „Kto nie z nami, ten przeciwko nam” – to zła droga, bo tak postępowali NKWD-ści i chamscy komuniści, bo byli jeszcze i bardzo kulturalni… tak-tak – Halny

 9. Polak napisał(a):

  ad Jan:
  „Zbulwersowany też jestem że nasze MSZ dało się zmanipulować grupie oszołomów,która praktycznie w imieniu naszego rządu decyduje o prawie odwiedzin ojczystego kraju.”

  W 100% się pod tym podpisuję, od 6 lat o tym piszę i się wypowiadam, wreszcie może dojdzie to do tępych głów tam, „na górze”. Zauważę, że określenie „tępe głowy” nie jest obrażeniem całego Rządu, ale tych kilku „ciemniaków i cieniasów”.

 10. Polak napisał(a):

  Dodam tylko, że ciężko będzie wejść drugi raz do tej samej „wody” takim skompromitowanym ludziom, jak pp. Borys, Orechwo, Bancer, Porzeckiemu, Kiewlakowi, a najciężej Gawinowi. Ci ludzie są już niewiarygodni wśród białoruskich Polaków.

  Chyba, że na kolanach przypełzną i będą ze skruchą prosili o litość! Ale tak z pewnością nie stanie.

 11. Jan napisał(a):

  halny:To temat rzeka.Co do przykladu z rodziną:Sam ma w swijej rodzinie „czarną owcę”.Jest jak jest,ale to nie znaczy,że gdy zajdzie potrzeba to mu pomocy udzielę.Lepszą,gorszą – taką na jaką będzie mnie stać w danym momencie.Gro ludzi którzy wydają swe nie zawsze przemyślane osądy,albo jest na „garnuszku” innych władz lub po prostu wypowiada „swoje zdanie”,którego nie posiada,bo jest tubą jakiś antypolskiej organizacji.Większośc to jednak ludzie w podeszłym wieku którzy być może kiedyś będąc sąsiadami P.Borys,Poczobuta,Orechwo itd.mieli zwykły sąsiedzki zatarg więc jest to być może swego rodzaju „rewanż”.Chamski mimo wszystko.Wiesz że firma/zarząd obecnej Pani Przew.ZPB znajduje się w budynku konsulatu RP w Grodnie?Wiesz że każdy ubiegający się o wizę chciał,niechciał przechodzi obok tegoż zarządu?Dziwna ta lokalizacja.Dyr.Szkoły nr.8 w Wołkowysku jest kobieta – Pani Halina B.Otrzymała zakaz wjazdu do RP,ponieważ nie była na zebraniu ZPB w Grodnie któremu przewodniczyła P.A.Borys.Pani dyr.nie mogła być w/w terminie na sptkaniu z jaśnie oświeconą P.Borys,gdyż w tym czasie miała wizytację w szkole kuratora szkolnego okręgu grodzieńskiego.Jako dyr.wybrała słusznie,zaś nic by się nie stało gdyby Pani Przewodnicząca ZPB swe „złote myśli” przekazała telefonicznie pani.dyr.Bojąc się zaś podsłuchów Pani Borys mogła z Grodna przyjechać do Wołkowyska i porozmawiać z Panią Haliną o problemach.P.Borys widać zapomniała że była sponsorowana i jej ZPB z funduszy Senatu i Sejmu RP.Rachunki za paliwo i taksówki były rozliczane.Do polskiej szkoły w Wołkowysku chodzi ponad 200 uczni,a podstawowym j.nauczania jest polski.Druga i ostatnia taka szkoła znajduje się w Grodnie.Przepraszam że się rozpisałem,ale chciałbym Ci trochę realniej przybliżyć podejście ZPB(?)do petentów.Gro ludzi z tego zarządu posyła swoje dzieci do szkół z j.rosyjskim(nie polskim,nie białoruskim)A część chyba nie ma nawet naszego pochodzenia.
  Co do tego filmu o pieniądzach z Warszawy na demonstrację – Cóż Rząd Białoruski musi mieć jakiegoś wroga w obecnej swej bylejakiej gospodarce.Rosnącemu zadłużeniu i kolejnych podwyżkach.Szczytem idiotyzmu było ponoć sprzedanie chińskiemu inwestorowi parku w Mińsku pod budowę hotelu.Jaka z tego korzyść?No chyba że z łapówek,bo inaczej tak głupiej i beznadziejnej decyzji nie idzie wytłumaczyć.

 12. Jan napisał(a):

  Przepraszam,ale nick Halny powinienem napisać z dużej litery.Mam nadzieję że Pan się nieobraził?

 13. HALNY napisał(a):

  Sazanowny Janie! Rózne rzeczy i różne histori się działy, dzieją i będą działy wśród Polonusów na Białorusi; I nie jesteście odosobnieni – podobne tarcia są wśród Polonii USA, Holandii, Belgii, Austrii i w wielu wielu inncyh; Wy faktycznie jesteście w gorszej sytuacji – bo dochodzi jeszcze sprawa swobodnego wjazdu do Polski lub wogóle Europy; osobiście uważam że powinne mieć mozliwość wjazdu do RP wszsytkie osoby mające korzenie polskie a mało tego uważam że kraj nasz, za pośrednictwem Konsulatów powinien dać możliwości wjazdu jak największej ilości białorusinów; w myśl zasady – „nieobecni nie mają prawa głosu” – byc może właśnie w ten sposób zostaliście pozbawieni wyrażenia swojej opinii wobec ośrodków decyzyjnych w Polsce; tak na marginesie – nie mam informacji czy tez prócz ZPB P.Orechwo do konsultacji o podziale środków z MSZ na działalnośc zostały zaproszone inne organizacje społeczne reprezentujące polonusów z Białorusi??? Ale wyjście w takiej sytuacji jest jedno – pisać, pisac pisać – do Konsulatów, do Ambasadora, do Senatu do Sejmu, do Rządu, do Prezydenta……ale podkreślam – o ile mi wiadomo obecnie sprawy wizowania, zdjęcia z tzw. „czarnej listy” leżą w kompetencjach Konsulatów; i wiem że wiele wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie; tylko odrobina dobrej woli i chęci; a szczególnei w sprawie szkół i grona pedagogicznego – Konsulaty pracują pozytywnie i nie robią trudności; wprost przeciwnie – jest udzielana wszelka pomoc. A filmik – szczeólnie w tej drugiej stronie – to wiadomo że jest to zwykła fałszywka jakiś tam „organow”! Zadziwia fakt – dlaczego autorzy tego filmu nie przyjadą na granicę i nei sfilmują tego co się dzieje, tego do czego doprowadziła polityka Łukaszenki, gdzie ludzie z wykształceniem, lekarze, nauczyciele, i inni zmuszeni są poprzez ekonomike swojego kraju do nakłądania na siebie po10 sztuk ciuchów – aby tylko przewieźć na Białoruś i dorobić do chleba…..więc może tędy poprowadzić propagandę;

 14. Marta napisał(a):

  Przed Tokarewem w Witebsku „mężnie” broniła polskości Alicja Gałustowa, raczej udawała burzliwą działalność w szklance wody. Hochsztaplerka najwjższego gatunku, nabierała ZPB, Polskę, nabyła sobie 4-o pokojowe mieszkanie za polskie pieniądze, urządziła go wystawnie. Obecnie jest „na wygnaniu”, otrzymała obywatelstwo Polski.

 15. Polak napisał(a):

  Panie Halny, bla-bla-bla, a ja twierdzę, że nie ma dymu bez ognia i jest to pełna kompromitacja rządzącej „elyty”!

  I niech Pan tu nie truje, jak wszędzie jest dobrze, bo dobrze tylko formułuje Pan słowa i zdania, ale to nie ma nic wspólnego z działaniem na rzecz jedności Polaków w Białorusi.

 16. Polak napisał(a):

  I zostawcie Wy, Prezydenta Łukaszenkę w spokoju i zacznijcie myśleć do czego możecie doprowadzić swoim truciem. Pan Prezydent Łukaszenko Polakom zupy osobiście nie gotuje na obiad, a jest w białoruskim państwie ład i porządek w takich strukturach, jak oświata, kultura i służba zdrowia. Polakom ulgi nie przynosicie, a tylko utrudniacie im pracę społeczną.
  Przestańcie w końcu siebie wydawać za przewodników i demokratów, bo w naszym polskim kraju jest wiele do zrobienia i leźmy nie zaproszeni do „obiadu”. Nikt Was jeszcze nie zaprosił, bi nie umiecie się prowadzić kulturalnie!

 17. Jan napisał(a):

  Halny:Wielce Szanowny Panie!
  Polska mniejszość na Białorusi,Litwie czy Ukrainie nie jest Polonią!Są to nasi rodacy,którzy niejednokrotnie tereny te zamieszkują z dziada-pradziada od XIV wieku.Wskutek IV rozbioru Polski przez hitlerowskie Niemcy i bolszewicką Rosję gro terenów II RP po 1945r.zostało poza naszymi granicami.Mieszkają tam nasi rodacy którym „uciekła nasza granica”.
  Polonia zaś to emigracja zarobkowa która powstała po XVIII wieku.USA,Brazylia,Kanada.
  Wielokrotnie gdy żył śp.L.Kaczyński raczej jego Kancelaria Prezydenta RP odpisywała mi na problemy ktore zgłaszałem w sprawie mniejszości na Litwie i Białorusi.Obecny Prezydent na zgłoszonych przezemnie problemów nie raczył wogóle odpisać.Być może czyta w moich myślach co o nim sądzę i dlatego?Co do pracy Konsulatów,to polecam wizytę w Grodnie lub Lwowie.Potem proszę pisać.Naszym zadaniem powinna być szeroko zrozumiana pomoc dla rodaków.Pomoc w kształceniu,znalezienia pracy w RP,rozwijanie zainteresowań a przedewszystkim unowocześnianie placówek które prowadzą naukę j.polskiego.Pracownie komputerowe,zajęć technicznych i modelarskich.Wprowadzając nowe pomysły możemy odbudować zaufanie.

 18. Polak napisał(a):

  Kaczyński odpisywał nie wszystkim 🙂 i ten drugi też tak będzie robił. Taka jest ich uroda.

 19. Polak napisał(a):

  JANIE:
  zaraz – zaraz o czym Pan mówi: „znalezienia pracy w RP” – w jakim celu nasi Polacy z Białorusi mają pracować nie w Białorusi z założenia, a w Polsce?

  Już prawie z Panem się zgodziłem i tu proszę. Mają pracować tu – u siebie w Białorusi i mnożyć bogactwa polskiej kultury!!! W innym przypadku żadna organizacja polska w Białorusi jest zupełnie nie potrzebna, szanowny Panie. Kto chce – proszę bardzo, ale to – wyjątki.

 20. Jan napisał(a):

  Do Polaka:Mnie nie przeszkadza Białorusin polskiego pochodzenia wykształcony bądż pobierający naukę na polskiej uczelni i pracujący w RP.Również bardzo chętnie widziałbym innych Białorusinów podejmujących pracę u nas.Wielokulturowość jaką kiedyś tworzyła RP była jej sukcesem w rozwoju.Trzeba pamiętać też że my w latach 80 ubiegłego wieku też mieliśmy i mamy emigrację zarobkową,co nie znaczy że wypieramy się swych korzeni.Poza tym bliższy mi jest mieszkaniec Grodna,Nowogródka,Lidy czy Sołecznik niż mieszkaniec Sudanu,Konga czy Afganistanu.

 21. Polak napisał(a):

  Ale musi Pan być człowiekiem i go zaprosić, Pan mi też nie przeszkadza.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się