Karta Polaka prawnym bublem?

Minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis oświadczył, że – jego zdaniem – Karta Polaka jest nieporozumieniem
– Uważam, że jest to nieporozumienie. (…) Sądzę, że Polska znajdzie w sobie siłę na poprawienie tego aktu prawnego – powiedział minister dziennikarzom goszcząc w Solecznikach, mieście na Wileńszczyźnie w większości zamieszkałym przez Polaków. Szef litewskiej dyplomacji otworzył tam Centrum Informacji Europejskiej.

Ażubalis poinformował, że niektóre założenia Karty Polaka wzbudzają wątpliwości litewskich prawników. Najwięcej zastrzeżeń wzbudza fakt, że Karta Polaka jest wydawana na takich samych warunkach osobom narodowości polskiej mieszkającym w różnych krajach poradzieckich. Tym samym zrównuje się warunki jakie mają Polacy na Litwie, Łotwie czy Estonii do warunków Polaków w Rosji czy na Białorusi.

O dokonanie oceny prawnej Karty Polaka zaapelował w sobotę też litewski eurodeputowany, należący do współrządzącej partii konserwatywnej Vytautas Landsbergis.
Zdaniem Landsbergisa należy ponowić inicjatywę skierowania do Sądu Konstytucyjnego Litwy wniosku z zapytaniem, czy osoba mająca Kartę Polaka może zajmować stanowisko, które wymaga złożenia przysięgi.

W kwietniu ubiegłego roku Sejm Litwy odrzucił złożony przez posła Gintarasa Songailę projekt uchwały, dotyczący rozpatrzenia legalności Karty Polaka przez Sąd Konstytucyjny.
Zdaniem większości litewskich posłów, gdyby Sejm poparł wniosek o zwrócenie się do Sądu Konstytucyjnego w sprawie Karty Polaka, jeszcze bardziej pogorszyłoby to stosunki z Polską.
Kartę Polaka ma obecnie na Litwie ponad 4 tys. obywateli Litwy narodowości polskiej, w tym poseł na Sejm Michał Mackiewicz i europoseł Waldemar Tomaszewski.


http://www.rp.pl/artykul/38,792843-Litwa–Karta-Polaka-to-nieporozumienie.html

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Karta Polaka prawnym bublem?" есть 1 комментарий
  1. Jan napisał(a):

    http://www.wp.pl Wiadomości – Czterech ludzi w metrze z detonatorem.Tajemniczy film w internecie na moment przed wybuchem.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się