Nie mamy z kim tam rozmawiać

Mieczysław Łysy, p.o. prezesa niuznawanego przez Warszawę ZPB nie odrzuca żadnej koncepcji pojednania. Jest on wieloletnim działaczem ZPB. Przed rozłamem wiele lat pracował jako dyrektor szkoły średniej w Rubieżewiczach pod Mińskiem. Dzieci uczą się tam polskiego i grają w amatorskim teatrze, wystawiającym sztuki w języku polskim.

Rezygnacja Siemaszki została odebrana przez część polskiego środowiska na Białorusi jako szansa na zjednoczenie rozbitego po zjeździe w 2005 roku ZPB.

Pierwszy prezes ZPB Tadeusz Gawin przekonuje, że ustąpienie ze stanowiska skompromitowanego i posłusznego władzom Siemaszki należy wykorzystać do podjęcia dialogu. Proponował pojednanie na poziomie działaczy niezaangażowanych w walkę polsko-polską na Białorusi. – W tym, co proponuje Gawin, jest dużo racji, nie odrzucałbym takiej możliwości podjęcia dialogu – ocenił Mieczysław Łysy. Ideę pojednania podziela Andżelika Borys, która odeszła by organizacji pojednali się, ale Anżelika Orechwo o tym zapomniała.

Inne zdanie ma Anżelika Orechwo. – Wątpie, że dojdzie do pojednania. Zmienił się szef związku peżimowego, ale władze w Mińsku zostały te same: nie zmieniło się białoruskie KGB, służby specjalne i ludzie w administracji prezydenta, którzy decydują o działalności tej organizacji. Nie mamy z kim tam rozmawiać – powiedziała Orechwo. Takie same zdanie ma i szef Rady Naczelnej nielegalnego Związku Andrzej Poczobut.

Oczywiście że sytuacja rozbitego Związku odpowiada finansowym interesom rodzin Orechwo i Poczobuta. Więc dlatego oni gotowi demonizować wszystkich, kto próbuje zmienić sytuację.

z wykorzystaniem informacji rp.pl

Навигация

Следующая статья:

К записи "Nie mamy z kim tam rozmawiać" 2 komentarze
  1. lol napisał(a):

    Andżelika Borys jest za dialogiem i krytykuje obecne kierownictwo ZPB: http://www.rp.pl/artykul/9160,796130-Andzelika-Borys-o-Zwiazku-Polakow-na-Bialorusi.html

  2. Polak napisał(a):

    🙂

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Marzec 2021
P W Ś C P S N
« Gru    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Вверх
© 2021    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się