Kruczkowski wyjechał do Polski

Jak nam stało wiadomo były prezes Związku Polaków i pierwszy w liscie zakazów wjazdu do Polski Tadeusz Kruczkowski otrzymał polską wizę i spokojnie wyjechał do Macierzy. Tam przeprowadził kilka spotkań na bardzo wysokim szczeblu, w tym w Sejmie.

Otrzymanie wizy przez najgłówniejszego wroga polskiego rządu mówi o normalizacji sytuacji w polskiej mniejszości na Białorusi. Ten gest polityczny – to coś podobnego do wspólnego odwiedzenia jubileusza Elizy Orzeszkowej przez konsula Andrzeja Chodkiewicza i prezesa Związku Polaków Stanisława Siemaszko.

Jak widzimy, Warszawski olimp polityczny wróca na drogę godzenia i dobrosąsiedzkich stosunków. Niedawnie uwolnienie Andrzeja Poczobuta mówi o podobnych krokach ze strony władz białoruskich. Prawdopodobnie to jest skutkiem wieloletnich nieudanych prób Warszawy zrobić z grupy krzykaczy pod kierownictwem Anżeliki Orechwo prawdziwe społeczne zjednoszenie o pięknej nazwie Związek Polaków na Białorusi. Oni nie dotrzymali oczekiwań i na pewno podjęta decyzja zniżyć represje wobec starego aktywu legalnego Związku.

Będziemy czekali na dalsze kroki obu stron i sledzili sytuację. Chociaż prawdopodobnie do wyborów żadnych ważnych decyzji w Polsce nikt nie będzie podejmował.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Kruczkowski wyjechał do Polski" 16 komentarzy
 1. mapa napisał(a):

  Trudno powiedzieć czy to jakaś jednorazowa akcja, czy też sygnał zniesienia zakazu. Mam nadzieję, że to drugie, bo zakaz nic nam jako państwu nie dawał, a niewątpliwie osłabiał i tak słabą już polską społeczność. Zasada podstawowa: Polakiem jest każdy, kto nim się czuje, a tylko ten, co popiera „jedynie słuszną” opcję.

 2. jakub napisał(a):

  Szanowna/szanowny Pan/Pani „mapa” – w ostatniej kwestii opinii lub komentarza winno być „……kto nim się czuje, a nie tylko ten co popiera jedynie słuszną opcję”; to tak na marginesie gwoli przypomnienia iz jeżeli ten portal nazywa się „polaki.org” więc mówmy i piszmy po polsku i uzywajmy zwrotów typowo polskich; natomiast co do treści – od paru dni szukam jakiejkolwiek wzmianki w polskiej prasie, TV i radiu o tej historycznej wizycie P.Kruczkowskiego – i jestemk zdziwiony – zero informacji; proszę o oświecenie mojej skromnej osoby i wskazanie linków do info o tej wizycie; jeżeli takowe są to chetnie zaprosimy byłego prezesa także na spotkania na terenie naszego województwa…..być może to własnie będzi eokazja do pojednania wszelkich organizacji polonijnych; a pragne zaznaczyć że jest to niebywała okazja pokazania wszelkim organizacjom polonijnym na świecie (szczególnie w USA) że jednak Polacy stanowią jedność. Więc czekam na linki do info o tej wizycie – w tym ze szczególnym uwzględnieniem wizyty w Sejmie…….bedę zobowiązany

 3. mapa napisał(a):

  Szanowny Jakubie. Odnośnie błędu stylistycznego, a tak naprawdę literówki (wypadło mi słowo „nie”), to oczywiście wyrażam najszczerszy żal i skruchę z tego powodu i przyrzekam, że w przyszłości dołożę wszelkich starań, aby tak poważne błędy w moich tekstach się nie pojawiły. Mi dispiace, per favore.
  Natomiast odnośnie meritum, to też mi się informacja o przyjeździe byłego Prezesa jakoś nie rzuciła w oczy, no ale temat chyba nie jest zbyt nośny dla naszych mediów i oficjeli. Wszak gdy wycofujemy się na z góry upatrzone pozycje, to werble nie grają.

 4. Kowalski napisał(a):

  Do Jakuba: Będąc na stanowisku Prezesa ZPB, Kruczkowski był głównym bohaterem wielu skandali – w tym również i seksualnego, że nawet na zjezdzie Zwiazku, jedna ze studentek Kruczkowskiego publicznie posądziła jego o gwałt. Związek Polaków przez niego stał się pośmiewiskim dla białoruskich masmediów. Człowiek z honorem, odrazu podał by się do dymisji, a on kurczowo trzymał sie swego stanowiska, nie chciał zwoływać Zjazdu, az póki Zarząd Główny ZPB nie zawiesił jego w swoich pełnomocnictwach. Przy czym on odwołał sie od tej decyzji Zarządu Głównego ZPB do Ministerstwa Sprawiedliwości RB, które, oczywiście, jego podtrzymało w tej sprawie. Z wielkim trudem udało się doprowadzić do Zjazdu. Latem 2005r., w nocy, razem z białoruską milicją uczestniczył w napadzie na siedzibę ZPB w Grodnie, po czym zostali aresztowani znajdujące się tam działacze ZPB. Czy taka osoba jak Kruczkowski, może brać udział w jakich kolwiek spotkaniach, dotyczących przyszłości Polaków i organizacji polonijnych? Ciekawie, kto z polskich polityków z nim mógł spotkać się z nim w Sejmie? Chyba sprzątaczka, która powinna pogonić jego miotłą.

 5. Róg Kowalski-Wiktor Dmuchowski napisał(a):

  Jakubie, nie wymądrzaj się i daj spokój. Coś Ty zrobił, aby ci – nasi Polacy mówili poprawnie i bezbłędnie??
  Stul pysk!!

 6. Róg Kowalski-Wiktor Dmuchowski napisał(a):

  „…być może to własnie będzi eokazja do pojednania wszelkich organizacji polonijnych…”

  Zapomnij, Jakubie o tym, bo nie do Ciebie należy ta decyzja!
  Damy radę bez takich? jak Ty mącicieli. Stać u nas na coś większego! Bądź spokojny – zasługa i laury nie spadną na Twą pierś!

 7. Sławek napisał(a):

  Wicia a pomnisz ty Pluto37 ? Właśnie wróciłem z Grodna i coś cienko tam te służby działają na twoim komputerku bo i wizę bez przeszkód dostałem i z wjazdem nie było żadnych problemów. Jak powiedziałem rodzina w RB o takim przypadku jak Wiktor Dmuchowski i jak oraz czym mnie straszył to wszyscy padali ze śmiechu pod stół. Rodzina robiła sobie niezły ubaw z ciebie, było o kim przy wódeczce pogadać do śmiechu. Oj Wicia, Wicia weź zacznij się leczyć.

 8. jakub napisał(a):

  Panie Wiktorze Dmuchowski – skąd ta agresja? Odnisłem swój komentarz do tej wiadomości; polemiki w tym tonie nie poprowadzę bo juz ścieliśmy się wcześniej; jedynie chciałem uzyskac informacje o tej wizycie – w pewnym sensie wizycie historycznej; tak że Szanowny Panie Wiktorze – spokojnie, spokojnie – bez nerwów; niech Pan zachowa zdrowie i samopoczucie dobre na innych. Pozdrawiam

 9. Róg Kowalski-Wiktor Dmuchowski napisał(a):

  Kowalski, Ty wyciągnij jeszcze brudy Wałęsy i jego nieślubnych dzieci 🙂
  Było, minęło, trzeba iść dalej. Poczytaj Asnyka.

 10. Róg Kowalski-Wiktor Dmuchowski napisał(a):

  To ciesz się Pluto, bo Twój czas i tak jest policzony 🙂

 11. Róg Kowalski-Wiktor Dmuchowski napisał(a):

  Spokojnymi będziemy na tamtym świecie 🙂 teraz i tu musimy głosić Prawdę, szanowny Panie Jakubie. Dla kogo wóda i zabawy, dla mnie interes Polski i Białorusi na pierwszym miejscu.

 12. Róg Kowalski-Wiktor Dmuchowski napisał(a):

  Zasrany Plito, to, że padali ze śmiechu, świadczy o tym, że mnie dopbrze znają i moje poczucie humoru, ale to, że Ci kiedyś przyłoże po polsku – to masz, jak w banku!

 13. Róg Kowalski-Wiktor Dmuchowski napisał(a):

  Mówię do Marka Pachulca, rzecz jasna.

 14. jakub napisał(a):

  No i jakos nikt nie udostępnił informacji prasowych lub innych medialnych o tej wyjątkowej wizycie.

 15. admin napisał(a):

  Myślimy, że nie bardzo chcą pisać o tym w polskiej prasie. Jak powiedział P.Szerepka „niekiedy trudno jest się wycofać z raz podjętych decyzji”. Być może polski rząd wycofuje się, ale nie chce jeszcze o tym mówić, bo boi się reakcji społeczeństwa przed wyborami.

 16. jakub napisał(a):

  A jaka może być reakcja społeczeństwa – ludzie w Polsce nie są głupi i widzą, obserwują i zadają pytania; wielu ludzi oczekuje pojednania organizacji polonijnych – i to nie dotyczy tylko i wyłącznie Białorusi ale wielu innych krajów

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2024    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się