Wybrano nowego prezesa Harcerstwa

W niedziele 8 maja w polskiej szkole w Grodnie odbył się 4 republikański zjazd stowarzyszenia harcerów. Blizko 40 delegatów podsumowali pracę w ostatnie 5 lat, omówili kierunki rozwoju organizacji i jej główne zadania, wybrali kierownictwo.

Prezesem Harcerstwa została Maryna Jucho, która wcześniej była członkiem zarządu. Do fotelu wiceprezes wybrana Halina Bielaczkowa. Szefowa i zastępca są z Lidy, dla tego można oczekiwać, że centrum ruchu białoruskich harcerów będzie teraz tam, a nie w Wołkowysku, gdzie mieszka były prezes Antoni Chomczukow.

Na zjazdzie obecni byli konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, konsul Jacek Doliwa. Od władz białoruskich udział brał szefowy wydziału do spraw religii i narodowości Igor Popow.

Zauważymy, że w toku swojej pracy harcerzy nie angażują się do polityki. Mianowicie temu otrzymują pomoc z Polski i od władz Białorusi. Tak działa i Polska Macierz Szkolna. Prawdopodobnie, te dwie organizacji w najbliższym czasie będą liderami w polonijnym ruchu Białorusi.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Wybrano nowego prezesa Harcerstwa" 10 komentarzy
 1. Jan napisał(a):

  Wielkie podziękowania P.Chomczukowi za jego dotychczasową pracę.Miejmy tylko nadzieję że ta Pani która została prezesem wie na czym polega ta praca.
  Czyżby nie było chętnego mężczyzny na w/w stanowisko?Raczej w tej roli bywają panowie.Ciekawe gdzie będzie siedziba?Może zostanie ta stara?
  Za mało jest też kontaktów zarówno z polskiej,jak i białoruskiej strony w celu współpracy Harcerzy z Polski i Białorusi.Brak koordynacji a przedewszystkim determinacji w doprowadzeniu do dobrej normalnej współpracy obu organizacji.Obecne nowe władze/P.Jucho/powinny naciskać na ZHP w RP w szczególności na pomoc w organizowaniu wspólnych obozów w RP.Są na to pieniądze i w Kancelarii Sejmu jak i Senatu.Uważam że polskim dzieciakom z Białorusi też należy się wypoczynek i nawiązywanie przyjażni w RP.

 2. Kowalski napisał(a):

  Dziwnie, że na ten Zjazd nie został zaproszony Pierwszy Przewodniczący i zalożyciel tej organizacji – Wiesław Kiewlak. Czy on swoją pracą nie zasłuzył byc zaproszonym na zjazd organizacji, którą on stworzył? Pod jego kierownictwem Harcerstwo liczyło ponad 1500 harcerzy i zuchów. A teraz?…
  Za co dziękowac Chomczukowowi? Za to, że rozwalił organizację?

 3. Jan napisał(a):

  Do Kowalskiego:Z tego co wiem,to P.Chomczuk chodził za rejestracją ZHP,ponieważ demokratyczne władze Białorusi niezbyt widziały ten związek na swym terenie.Zapewne P.Kiewlak powinien być obecny niezależnie od swych poglądów.Tymbardziej że sprawa dotyczy dzieci a wszyscy wiedzą że dla dzieci jest najważniejsza zabawa oraz zawieranie przyjażni niżli polityka.
  Do Kowalskiego:A wtakim razie kto to jest P.M.Jucho?Polityk czy osoba która potrafi upomnieć się o dzieci i wsparcie ich/moralne,finansowe/z RP?

 4. Kowalski napisał(a):

  Do Jana: Dokadnie wiem, że to p. Wiesław Kiewlak doprowadził do rejestracji ZHP na Białorusi pierwszy raz w 1997r., a zatem przerejestrował w 1999r., pokonując wszelkie bariery biurokratyczne. O tym można dowiedziec sie z „Głosu znad Niemna ” z tych lat. Chomczukow w tej sprawie nic nie zrobił. Pan Kiewlak napewno był by na tym Zjeździe, jeżeli on byłby chociaż poinformowany o zjeździe organizacji, którą on w swoim czasie stworzył. To zwykła kultura, zapraszać założycieli organizacji na takie ważne wydażenia, jak Zjazd.
  A Pani Maria Jucho jest nauczycielką z Lidy, która była opiekunką harcerzy i żadnym politykiem nie jest. A jak ona potrafi poprowadzić organizację – pokaże czas.
  P.S. Do Jana: Pan chyba nie za bardzo orientuje się w sytuacji w harcerstwie, ponieważ myli nazwiska Chomczukowa. On nie Chomczuk, a Chomczukow.

 5. Jan napisał(a):

  Do Kowalskiego:Przepraszam za pomyłkę/przejęzyczenie nazwiska p.Antoniego Chomczukowa.Podaję gdzie wyczytałem o ZHP na Białorusi: http://www.brpd.gov.pl/Raport_b2006.pdf.
  Podaję też drugi link http://www.swp.org.pl Politycy nie powinni zajmować się harcerstwem a pracą dla kraju.Nauczycielka-oby posiadała to coś,co przyciąga dzieciaki a nie odstrasza.Mam nadzieję że potrafi też się postarać o subwencje dla dzieciaków z Senatu i Sejmu RP.

 6. Róg Kowalski napisał(a):

  Panie i Panowie, ja proszę i domagam się : nie „na Białorusi /bo to przecież suwerenne Państwo/, ale „W BIAŁORUSI” – „W” i tylko w…

 7. Jan napisał(a):

  To zaprawdę straszne,gdy pisząc potocznie „na a nie w”doszukujemy się braku suwerennośći państwowej.To jest dopiero nadinterpretacja.

 8. Róg Kowalski napisał(a):

  piszmy po polsku „w Polsce”, a nie ” na Polsce” – „w Ukrainie”, a nie „na Ukrainie”, „w Kazachstanie”… W BIA-ŁO-RU-SI I TYLKO TAK, jeśli po polsku :), a jak nie…, to mnie to nie interesuje!

 9. Jan napisał(a):

  Na terytorium czy w terytorium,na ziemi czy w ziemi,na Pacyfiku czy w Pacyfiku itd……W zależności od znaczenia terminu napisanych słów.Kiedyś zgubi Waćpana nadinterpretacja.A szkoda.

 10. Róg Kowalski napisał(a):

  W zależności jak formułujesz swoje zdanie, Janie. Ale z pewnością – jadę „w Białoruś”,”żyję w Białorusi” /nie na terenie, zaś w państwie BIAŁORUŚ, a nie „na”. To powszechny błąd i Polacy w Polsce tego nie rozumieją, niestety!
  Pozdrawiam Cię w Białorusi 🙂

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Wrzesień 2021
P W Ś C P S N
« Sie    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2021    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się