Otwarcie budynku Macierzy w Grodnie

W najbliższym czasie zostanie uroczyście otwarty nowy budynek Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Wcześniej informowaliśmy, że budownictwo idzie w historycznym centrum miasta. Powierzchnia ogólna składa więcej niż 700 metrów kwadratowych. O dokladnym dniu otwarcia poinformujemy później.

Budownictwo to prowadzono dzięki dobrym stosunkam kierownictwa Macierzy z władzami Grodna, które i wydzieliły prestiżową działkę dla szkoły społecznej. Prezes PMS Stanisław Sienkiewicz udowodnił, że nie ma żadnego gnębienia Polaków na Białorusi. Kto pracuje, wiele potrafi zrobić. Teraz w szkole Macierzy naucza się języka polskiego więcek niż 800 dzieci. To widzą polskie władze, które dają pieniądze na budownictwo, i władze Grodna, które wydzieliły ziemię.
Przypomnijmy, że Polska Macierz Szkolna na Białorusi w ciągu długiego czasu rozmieszczała się w dwuch wynajętych niewelkich gabinetach przy ul.Budzionnego 48a. Mimo braku wolnego miejsca, Macierzy udało się prowadzić prawdziwą pracę i polską oświatę. Większość absolwentów przyjmowano do polskich uczelni wyższych.

Tylko polski Konsulat Generalny w Grodnie milczy na ten temat. Takie fakty nie kojarzą ze spawozdaniami, które dyplomaci wysyłają do Ministerstwa spaw zagranicznych.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Otwarcie budynku Macierzy w Grodnie" 3 komentarze
  1. Jan napisał(a):

    Powinno tym się zainteresować polskie Ministerstwo Oświaty i jakieś pieniądze wyłożyć na ten cel.Również Komisja Senacka powinna tym się zająć.Polityka,polityką,ale dzieciakom trzeba pomóc.

  2. Robert napisał(a):

    Super że Macierz jest taka pomysłowa i prężna. ZPB jeden i drugi są do dupy!!! Niech żyje Sieńskiewicz, prawdziwy wódz Polaków na Białorusi!

  3. Róg Kowalski napisał(a):

    Taka *****, jak Chodkiewicz nie powinien być bawet nauczycielem. Cóż dopiero konsulem RP

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2022    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się