Dwa „Głosa znad Niemna”

W tym artykule spróbujemy porównać dwie gazety, wydawane przez dwa Związki Polaków na Białorusi: „Głos znad Niemna” i „Głos znad Niemna na uchodźstwie”. Przypomnijmy, że pierwsza wydawana jest przez legalny ZPB, który już od 6 lat nie otrzymuje ani grosza z Polski i istnieje tylko dzięki pomocy sponsorów i niewielkiemu finansowaniu władz białoruskich. Drugi Głos, redaktorem którego jest Igor Bancer, już od kilku lat pisze o pracy nielegalnego na Białorusi Związku Polaków, na czele którego dzisiaj stoi Anżelika Orechwo, otrzymuje olbrzymie środki z Polski. Patrząc na finansowanie, pierwsza gazeta powinna wyglądać jako ulotka w porównaniu z drugiej.

Ale, jak okazało się, ludzie czasami znaczą więcej niż pieniądze. Jeżeli są ludzie naprawdę zainteresowani w rozwoju gazety, to oni wiele potrafią. „Głos znad Niemna na uchodźstwie” przekształcił się do ulotki grupki Poczobut-Orechwo-Bancer. Dla imprez kulturalnych pozostaje bardzo mało miejsca w gazecie. Częściej piszą reportaże o życiu białoruskiej opozycji i udziale w niej Andrzeja Poczobuta. Niekiedy, jeżeli materiału zupełnie nie ma, umieszczają jakąkolwiek fotografię na całą stronę, jak to było w jednym z ostatnich numerów z foto Jermoszynoj. Gazeta wychodzi nie regularnie. Numery często wydawane są później na 3 miesiące. Redakcja nie potrafi zrobić jeden numer w ciągu miesiąca. Zrozumiale, jeżeli organizacja nie pracuje, to i pisać nie ma o czym. Dla tego i próbują Poczobut i kompania uczestniczyć w życiu politycznym Białorusi. To daje tematy dla dyskusji na łamach Głosu. Do tego część pieniędzy, otrzymywanych z Polski na gazetę, można zabrać sobie.

Gazeta legalnego ZPB „Głos znad Niemna” w ostatnim czasie cieszy oko nowym wzornictwem i artykułami. Pojawiły się nowe rubryki, jak wywiady z Polakami Białorusi, niektóre strona zostały kolorowe. Mówią, że prezes Związku Polaków biznesowiec Stanisław Siemaszko pomaga gazecie stanąc na nogi. To widać. Mimo tego, że jeszcze pozostały przedruki z polskich stron internetowych, ich pozostaje co raz mniej. Gazeta wychodzi każdego tygodnia.

Jak widzimy, w tym porównaniu, gazeta „Głos znad Niemna na uchodźstwie” wydawana za pieniądze polskich podatników, przegrywa. W tym pytaniu Związek Polaków Orechwo jeszcze ma wiele do zrobienia, żeby nie tylko tworzyć pozór, a pisać o Polakach i dla Polaków.

Навигация

Предыдущая статья: ←

Следующая статья:

К записи "Dwa „Głosa znad Niemna”" 13 komentarzy
 1. maria napisał(a):

  To jest naprawdę ciekawe. Nie widziałam ostatnio(od kilku lat) tych tygodników.Czy możecie ,dla porównania, umieśćić na stronie ostatnie numery ww.periodyków, żeby każdy mógł się przekonać- kto przejada pieniądze polskiego podatnika ,a kto krzewi kulturę i tradycje polskie.
  Pozdrawiam.

 2. Łukasz napisał(a):

  Polskie podatki idą w/g prykazu Brukseli (unii jewropejskiej).Polski rząd nie ma nic do gadania,to są tylko kukiełki.Pozdrawiam z Polski.

 3. Sławek napisał(a):

  pieprzysz Łukaszu jak potrzaskany, zapomniałeś chyba ile Polska dostała od Unii na wszelkie inwestycje. tych „twoich” podatków zabrakłoby pewnie na pierwszy rok Polski w UE

 4. Sergiusz napisał(a):

  Łukasz ma racje,a Sławek ma przymulony umysł przez reżimową polską propagandę. Prawda jest taka,że Unia musi na pokaz coś dać,ale straty z tytułu przynależności do Unii są dla Polski dużo większe -ogromne bezrobocie (miliony Polaków bez pracy),zniszczenie dużej liczby dobrych polskich przedsiębiorstw (nieuczciwa konkurencja-firmy zagraniczne w uprzywilejowanej sytuacji),niszczenie drobnej konkurencji przez firmy globalne.A najważniejsze utrata suwerenności.To tylko kilka z licznych przykladów.

 5. Róg Kowalski napisał(a):

  w dupie my tu widzimy te zasrane inwestycje, Sławku – powinieneś się leczyć od kłamstwa i oszukaństwa

 6. Jan napisał(a):

  Do Sergiusza:Każde państwo na świecie prowadzi swoją propagandę sukcesu.Nawet Somalia czy Demokratyczna Republika Konga też prowadzi swą propagandę.Piszesz o milionach Polaków bez pracy.Przesadzasz.Po pierwsze jest spora szara strefa i ludzie też pracują na „czarno”,bo nikt nie lubi płacić podatków.Mamy je wysokie.Gro ludzi pobiera zasiłek dla bezrobotnych i dorabia.Człowiek jest istotą rozumną i powinien kierować się swymi potrzebami,oraz dążyć do lepszego życia.Mnie jak było mało w Polsce to pracowałem w Niemczech i Angli.Obecnie znów pracuję w RP i nienarzekam.W kapitaliżmie nikt ci nie płaci za przychodzenie do pracy.Płacą za efekt czyli zyski.Jedni się sprawdzają.Drudzy znów szukają pracy.Samo życie.Piszesz o polskich przedsiębiorstwach które przeszły w obce ręce.Zgoda.Najwięcej sprywatyzowały rządy naszych socjaldemokratów/czytaj komunistów/.Pamiętam – przed 1989r.hasło naszej PZPR „Wszystko jest własnością narodu”.Potem po prywatyzacji okazało się że naród nie ma nic,a najwięcej zyskali partyjni sekretarze,ich rodziny i znajomi.Białoruś też za darmo nic od Rosji nie dostaje.Za tańsze surowce Gazprom i ine rosyjskie firmy mają większość udziałów w waszych rurociągach i nie tylko.

 7. Sergiusz napisał(a):

  @ Jan. Tu nie chodzi o propagandę,ale o totalne ogłupianie ludzi przez media,które nie są niezależne.Na zachodzie kluczowe media są bardzo dobrze opłacane przez sponsorów i tam ogłupianie zazwyczaj jest perfekcyjne.Co do bezrobocia to żadna przesada,wystarczy przejrzeć oficjalne państwowe statystyki GUS.A ile Polaków żyje na poziomie mimimum socjalnego ? To będą kolejne MILIONY.Ceny często mamy zach.-europejskie (dziś litr benzyny po 5,05 zł),a zarobki 3-4 razy niższe niż na Zachodzie. To ja w takim razie dziękuję bardzo za taką Unie Europejską !
  Co do prywatyzacji (rozkradania majątku narodowego) przez tzw.polskich komunistów to jacy oni komuniści? Już w latach 80-tych zmienili orientację i zaczęli służyć innemu panu (czyli Zachodowi)Jeździli na stypendia Fullbright’a lub inne i zostali zwerbowani.Co do Białorusi,to podziwiam ten kraj,że umiejętnie kroczy własną drogą i nie dał się kupić przez „wyznawców dolara”,w dużej mierze dzięki temu,że obywatele Białorusi mają to szczęście,że na czele państwa stoi patriota i prawdziwy mąż stanu -A.Łukaszenka ktory dba przede wszystkim o dobro swoich obywateli.Polska niestety straciła niepodległość i musimy słuchać co nam każą w Brukseli,a tam rządzą Niemcy,Francuzi i Anglicy. A ci z kolei robią to co każe im Rockeffeler,Rotschild,Chase i jego bracia z pejsami.

 8. Jan napisał(a):

  Sergiusz:Procentowa stopa bezrobocia w RP styczeń 20011r.to 13,1% czyli ok.2mln.bezrobotnych.Od 1.05.2011r.Niemcy otwierają granice dla polskich pracowników.Już teraz są w Polsce przedstawiciele niemieckich Arbeitsamtów którzy podpisują umowy o pracę.Zaczyna się okres prac sezonowych.Sporo naszych wyjedzie.Ja bym tak niedramatyzował.Spadnie o jakieś pół miliona,a na zimę trochę się zwiększy.
  Białoruś – oficjalnie podaje stopę bezrobocia na poziomie 1%,ale jakiś portal Karta 97 twierdzi że wynosi ponad 30%.To chyba lekka przesada?
  Teraz trochę światowej statystyki:
  -Wskażnik Rozwoju Społecznego -Białoruś zajmuje 61 miejsce na 168 badanych.Polska 41.
  -Wskażnik Jakości Życia – Białoruś zajmuje 109 miejsce na 194 badane państwa.Polska 35.
  -Wskażnik Wolności Gospodarczej – 155 miejsce na 183 badane.
  -Indeks Percepcji Korupcji 127 miejsce na 178 badane kraje.
  Dane dotyczą 2010r.
  Obecnie wskutek spadku rezerw walutowych w Narodowym Banku Białorusi/o prawie 1 mld.$/są robione starania o kredyt w Moskwie na pierwszą transzę 1mld.$ a potem dalsze 2mld.$.Władze białoruskie również prowadzą rozmowy z Rosją o kredycie/finansowaniu/Elektrowni Atomowej.Projekt ramowy jest,ale to Rosja postawiła warunki na jakich udzieli 6mld.$ pożyczki.Wcale tak radośnie to nie jest.
  Sergiusz – obecnie średnia płaca w RP wynosi ok.3800zł.brutto,czyli ok.1300$.Nie jest to rarytas,ale idzie przeżyć.

 9. Sławek napisał(a):

  a w moim mieście w bardzo dużo buduje się za pieniądze Unii. Ej Wy antysemici, Żydojady, zgryźliwi nieudacznicy, komuszki zapomnieliście chyba jak było nim jeszcze Polska nie była w Unii, jakie było potężne bezrobocie i na ile było was stać, no cóż kto się p…ą urodził kanarkiem nie umrze.

 10. Sergiusz napisał(a):

  do Jan. Chyba jesteś dobrze opłacanym pracownikiem budżetowym, bo nie widzisz prawdziwych realiów.Wyjedź poza Warszawę,a zobaczysz nędzę,brud wokoło i przestępczość. A ile miesięcy czeka się na lekarza-specjalistę ? Ile kosztują podręczniki dla ucznia ? Itd.itp. Srednia płaca 3421 to jest brutto, a ile dostaje się na rękę ? około 2300 zł. I jak z tego wyżyć? A ile dostają emeryci ?

 11. Jan napisał(a):

  Sergiusz:Nigdy nie byłem pracownikiem budżetówki.Ciężko tam spotkać mądrych ludzi,a mając idiotę narcyza za przełożonego nie warto się stresować.Prowadziłem/prowadzę zagraniczne firmy i sprzedaż ich produktów na terenie RP i Niemiec.Ciężka praca.Teraz pomagam synowi.Robię nieraz ok.10tys.km.po Polsce,więc widzę sporo skrajności,ale nie jest tak żle jak piszesz.Przychodnie mam 3 w okolicy której mieszkam.Na kardiologa czekam max 5/6 tyg.Jak się żle czuję jadę do szpitala na dyżur i tam.albo zostaję,albo jadę do domu.Co do pieniędzy.Kiedyś za socjalizmu ludzie mieli pieniądze,tylko nie było co kupić.Teraz jest wszystko,tylko z kasą bywa różnie.Jednak z głodu nikt nie umiera.Emerytury.Cóż,są to pieniądze wypracowane,gdy „wszystko było pracującego ludu”.Jak zwykle to lud jest poszkodowany.Wiesz dobrze że ci przy korytku krzywdy sobie nie zrobią.

 12. Radek napisał(a):

  Nie bolej tak nad tymi pieniędzmi, one w ogromnej większości nie pochodzą z budżetu RP, ale z ponadnarodowych fundacji wspierających „społeczeństwo otwarte”, (czyli Amerykańskich :)). Tak więc to nie Polacy decydują, kto je dostanie. Na pewno można je by było wykorzystać z sensem, ale jest jak jest, więc jasne było ze zostaną rozkradzione przez jakichś cwaniaków. Amerykanie są bogaci. Jedyny problem, to żeby za cały ten burdel nie ucierpieli członkowie Polskiej mniejszości na Białorusi.

 13. Znafca napisał(a):

  Jasiu bredzisz.

Оставить свой комментарий

Поиск
Kalendarz
Wrzesień 2021
P W Ś C P S N
« Sie    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
My w Telegramie

Archiwa
Film o białoruskich Polakach
Kategorie
Kategorie
Вверх
© 2021    Kopiowanie materiałów strony polaki.org jest dozwolone wyłącznie z aktywnym linkiem   //    Zaloguj się